İlk Hemşince dergi: GOR

0
334

Hemşinli bir grup, Hemşin dili ve kültürünü yaymak, sonraki kuşaklara aktarmak amacıyla “imece” anlamına gelen GOR isimli dergi çıkarmaya hazırlanıyor. Hemşince çıkacak ilk dergi olacak GOR’u yayına hazırlayan ekip, “Kiri Gor unik , tukal tev tsketsek (Yazı imecemize siz de katılın)” diyerek, Hemşinlileri desteğe çağırdı.
Dicle Haber Ajansı’nda yer alan habere göre; Hemşinliler dillerini ve kültürlerini yaymak ve sonraki kuşaklara ulaştırabilmek için ‘GOR’ isimli bir dergi çıkarmaya karar verdi.
Aralarında Hemşinli araştırmacı, yazar, gazeteci, müzisyen ve öğrencilerin de olduğu bir ekip, Hemşince de “imece” anlamına gelen GOR isimli bir dergi için kolları sıvadı. Eylül ayında okurları ile buluşması planlan GOR’un duyurusu da yayımlanan bir deklarasyonla yapıldı. Şimdilik 6 ayda bir okurları ile buluşması planlanan GOR’un yüzde doksanı Hemşin dilindeki yazılardan oluşuyor. “Kiri Gor unik , tukal tev tsketsek (Bizim yazı imecemize siz de gelin)” diyerek tüm Hemşinleri desteğe de çağıran ekibin, dergiyi sonraki dönemlerde kültür ve sanat üretiminin yapıldığı bir kolektife dönüştürülmesi hedefi de var. Yüzde 90’ı Hemşince yazılardan oluşacak GOR bu özelliği ile Türkiye’de bir ilk.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz