Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

TRT’ye “Tarafsız Ol” çağrısı

10 Ağustos Cumhurbaşkanlık Seçimi öncesinde ön inceleme için Türkiye’de bulunan Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi (PACE), üç Cumhurbaşkanlık adayının etkinlikleri konusunda TRT dahil tüm yayıncı kuruluşlarını tarafsız yayın yapmaya, oto-sansürden uzak durmaya çağırdı.
Altı kişilik PACE heyeti, bianet dahil çeşitli medya kuruluş temsilcileriyle Ankara’da görüşme yaptıktan sonra, sivil toplum kuruluşları ve Cumhurbaşkanlığın üç adayının yakın çevresiyle görüşmeler yaptı.
Heyet, bunun için MHP-CHP ortak adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, Başbakan Erdoğan’ın başdanışmanı AK Parti’den Yalçın Akdoğan ve Halkın Demokrasi Partisi (HDP) adayı Selahattin Demirtaş’ın temsilcisi Nazmi Gür ile de bir araya geldi.

RTÜK’ün gerekçesi ve rakamlar

RTÜK Başkanı Davut Dursun ise, “Başbakanın etkinliklerini bir Cumhurbaşkanı adayı da olan Erdoğan’ın gerçekleştirdiği etkinliklerden ayırmanın zorluğuna işaret etti.
Ancak kamuoyuna yansıyan rakamlara göre, 4-5 ve 6 Temmuz günlerine ilişkin incelemede TRT Türk kanalı Erdoğan’a 305 dakika, İhsanoğlu ve Selahattin Demirtaş’a ‘0’ dakika ayırdı; TRT 1 kanalı da Erdoğan’a 24 dakika, İhsanoğlu’na 2 dakika 5 saniye, Demirtaş’a da 0 dakika; TRT Haber de Erdoğan’a 204 dakika, İhsanoğlu’na 1 dakika 20 saniye, Demirtaş’a 45 saniye (teyzesi ve yengesi aynı gün vefat ettiğinden) süre ayırdı.
RTÜK Üyesi Ali Öztunç, TRT’nin seçim sürecinde taraflı yayın yapmaktan geçmişte üç ceza aldığını ifade ederek, daha Nisan ayında TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin’i istifaya davet etmişti. Şahin ise TRT’nin seçim sürecinde tüm siyasi partilere eşit mesafede durduğunu ileri sürmüştü.
Türkiye PACE Delegasyonunun davetiyle Türkiye’ye gelen ve 21-22 Temmuz’da görüşmeler yapan heyette delegasyon başkanı olarak Andorra’dan Meritxell Mateu Pi, Polonya’dan Tadeusz Iwinski, İsveç’ten Marietta de Pourbaix-Lundin, Norveç’ten Ingebjørg Godskesen, Almanya’dan Andrej Hunko ve Fransa’dan raportör Josette Durrieu yer alıyordu. (bianet.org)

Yazarın Diğer Yazıları

“Evvelden Sonra” 18 Mayıs’ta “Bir Yazar, Bir Eser”de

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programının konuğu gazetemiz yayın kurulu üyesi Birgül Asena Güven. Güven’in Aralık 2023’te yayımlanan “Evvelden Sonra” romanının...

21 Mayıs’ta “Turnanın Dansı”

Çerkes sürgünü temalı "Turnanın Dansı Film Projesi"nin öyküsünü anlatan belgeselin gösterimi 21 Mayıs Salı akşamı 19.00-20.30 saatleri arasında olacak. Projenin ilk toplantısı 26 Ekim’de Ankara’da...

“Derneklerimiz kültürel temelde örgütlenmeler olmakla birlikte sürgün ve soykırım, anadili, dönüş hakkı gibi taleplerimizin aslında siyasetin konusu olduğu açık”

-Nasıl bir KAFFED/Federasyon/Birlik hayaliniz var? Üye derneklerle ilişkiler, uluslararası kurumlarla ilişkiler, sürgün, soykırım, başta anadili olmak üzere kimliğe ve kültüre dair her konuda nasıl...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img