“Hainler buluşması”

0
430

İnguşetya’nın önce gelen sivil toplum örgütlerinden Mehk-Khel, Jirinovski ile Yevkurov buluşmasını “hainlerin buluşması” olarak niteledi.
Kafkasya karşıtı ırkçı açıklamalarıyla tanınan Liberal Demokrat Parti lideri Jirinovski 3 Şubat’ta Moskova’daki İnguşetya Cumhuriyeti temsilciliğinde İnguşetya Devlet Başkanı Yunusbek ile görüştü ve daha önceki açıklamalarından dolayı İnguş halkından ve bütün Kafkasyalılardan özür diledi.
Mehk-Khel, “hainlerin buluşması” olarak nitelediği görüşmeyle ilgili yayınladığı bildiride şu ifadelere yer verdi: “İktidarın, aklındaki şeyleri ilk onun ağzından piyasaya sokmakta kullandığı, siyasetin emsalsiz artisti, ortada hiçbir neden yokken birden İnguş halkından özür dilemek istedi… Görülen o ki Jirinovski, geç de olsa Kafkasya seçmenini kaybettiğini anladı. Seçimler ise uzak değil. Üstelik, İnguşetya’da bu parti için kimsenin oy kullanmayacağına emin. Ve bizim sahte vatanseverlerimiz için yarın, hangi büyük cümbüşün ardından Rusya Liberal Demokrat Parti temsilcilerinin İnguşetya parlamentosunda birden ortaya çıktıklarını izah etmek her halükarda zor olacaktır.”
Jirinovski’nin partisinin, ırkçı ifadelerine rağmen İnguşetya’da teşkilatı bulunmasına izin verildiğini, ancak kimse bu yapı içinde yer almak istemeyeceği için yaklaşık bin kişinin kendilerinden habersiz üye yapıldığını kaydeden Mehk-Khel, “Tüm çabalarımıza rağmen henüz üye listesini elde edemedik. Rusya Liberal Demokrat Partisi’nin İnguşetya bölge şube başkanı eğer İnguşetya’da var olma hakkına sahip olduğuna inanıyorsa üye listesini yayınlasın. Bir hafta sonra bu listeden geriye kaç kişinin kalacağına bakarız. Onlar yayınlamayacak ama biz er ya da geç üye listesini bulacağız” diyor.
Partinin İnguşetya şubesi eski başkanının, Jirinovski yanlısı olmadığı ve Yevkurov’un talimatıyla bu görevi üstlendiği itirafını da hatırlatan Mehk-Khel, İnguş halkına şöyle sesleniyor: “Sahtekarların bir kez daha seçimlerde sizi kandırmasına izin vermeyin. Jirinovskiler ve Hodorkovskiler hiç bir zaman bizim dostlarımız olamazlar. Liberal Demokrat Partinin İnguşetya’da işi olamaz. Halkımızın bu partiden meclise girecek vekillere ihtiyacı yok.” (ajanskafkas)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz