Vladislav Ardzınba Gecesi

0
432

Moskova’da Abhazya’nın ilk Cumhurbaşkanı Vladislsav Ardzınba’nın anısına “Vladislav Ardzınba: Bilim adamı, Politikacı, Vatandaş” adlı bir anma gecesi düzenlendi.

Moskova’da Nikolai Nekrasov Merkez Evrensel Bilim Kütüphanesi’nde düzenlenen gecede, tamamen dolu olan salonda Abhazların yanı sıra Moskova’da yaşayan çok sayıda insanın da olduğu bildirildi. Salonda Abhazya adına protokolü Abhazya’nın Moskova Büyükelçisi İgor Ahba, Abhaz Abazin Kongresi Başkanı Taras Şamba, Tarihçi, bilim adamı Dr. Yuri Ançabadze ve yazar Vladimir Delba temsil ettiler.

Abhazya’nın Moskova Büyükelçiliği Danışmanı Tatyana Gulya’nın verdiği bilgilere göre, geceye katılanlara Abhazya’yı ve Vladislav Grigoryeviç Ardzınba hakkında bilgi verdiler.  Her biri Ardzınba’yı şahsen tanıyan tüm konuşmacılar, onun bilimsel kişiliğinin ve siyasi faaliyetlerinin yanı sıra, birlikte yaşadıkları ortak anıları da anlattılar.

Oldukça sıcak bir atmosferde gerçekleşen gece, “Vladislav Tutkusu” isimli bir belgesel filmin gösterilmesi ile sona erdi. Filmle ilgili bilgi veren senaryo yazarı Dmitry Minchenok, “Abhaz Devletinin bütünlüğü için çalışan dört kahramandan biridir Ardzınba. Bizim görevimiz de ulusunun başkomutanı, bilim insanı bu kahramanın, halkının yüreğindeki imajına katkıda bulunmak…” dedi.

Minchenok yönetmen Olga Dubinskaya ile birlikte Abhazya tarihinin seyrini şekillendiren kişilikler hakkında bir film dizisi hazırlamaya bu filmle başladıklarını, çalışmalarının devam edeceğini bildirdi. (altinpost.org)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz