“Anadil Haktır”

0
440

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) üyeleri, 21 Şubat Dünya Anadil Günü’ nedeniyle Beyoğlu Galatasaray Lisesi önünde basın açıklaması yaptı.
Galatasaray Lisesi önünde toplanan grup, farklı dillerde “21 Şubat Dünya Günü kutlu olsun” yazılı pankart açtı. Birçok dilde “Kendi dilinde oku ve yaz”, “Her yerde kendi dilinde konuş” dövizleri taşındı. “Anadil haktır” sloganlarının atıldığı açıklamada, açıklama Kürtçe ve Türkçe yapıldı.
Basın açıklamasında 21 Şubat’ın 1999 yılında UNESCO tarafından “Dünya Anadil Günü” ilan edildiği belirtilerek, “Yeryüzünde devletsiz ve statüsüz 6 bin dil yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunmakta. Düne kadar Anadolu ve çevresinde toplamda 21 dil konuşulmaktaydı. Maalesef sadece son 30-40 yılda Kapadokya Rumcası, Ubihça ve Mılahso dilleri, yani üç dil tamamen yok olmuştur. UNESCO’nun tehlikedeki diller raporu ve bu rapora ek olarak yayınlanan atlasa göre Türkiye’de Türkçe dışındaki tüm diller tehlikede olup tarihten silinme tehlikesiyle karşı karşıyadır” denildi.
Açıklamanın ardından, Türkiye’de kullanılan farklı dillerin temsilcileri, anadillerinden duygularını paylaştı. Etkinlikte Mehmet Selçuk Kaplan da Adigece bir konuşma yaptı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz