Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

“Kadın mücadelesi mühürlenemez”

11 Kasım günü İçişleri Bakanlığı’nın OHAL kapsamında 370 derneğin faaliyetlerini üç ay süre ile durdurmasının ardından kadınlar 16 Kasım’da sokağa çıktı. Faaliyetleri durdurulan derneklerin arasında pek çok kadın derneğinin de olmasına tepki gösteren kadınlar, “Kadın mücadelesi mühürlenemez” diyerek Kadıköy çarşısında bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın Açıklamasından başlıklar
Kadınların her gün şiddete uğradığı, öldürüldüğü bir coğrafyada yaşıyoruz. Bunu engellemek adına biz kadınlar yıllardır mücadele veriyoruz; yasaların değişmesini, uluslararası sözleşmelerin imzalanmasını, uygulanmasını sağlamak için, birbirimizi ve kendimizi hayatta ve şiddetten uzak tutmak için her alanda sesimizi yükseltiyoruz. Dernek ve kurumlarımız tam da böylesi bir mücadele üzerine kurulu. Bu biz kadınlar için bir hayat mücadelesi. Ama 11 Kasım Cuma gecesinden itibaren, Olağanüstü Hal kapsamında İçişleri Bakanlığı genelgesiyle mühürlenmeye başlanan dernekler arasında çocuk hakları, insan hakları, hukuk ve demokrasi için mücadele eden kurumların yanı sıra birçok kadın kurumu da bulunuyor.
Basın, belediyeler ve meclise müdahalelerden sonra mühür vurulan 370 sivil toplum kurumunun arasında Adıyaman Kadın Yaşam Derneği, Anka Kadın Araştırmaları Derneği, Bursa Panayır Kadın Dayanışma Derneği, Gökkuşağı Kadın Derneği, KongreyaJinen Azad, Muş Kadın Çatısı Derneği ve Muş Kadın Derneği, Selis Kadın Derneği, Van Kadın Derneği ve Ceren Kadın Derneği de var.
Van Kadın Derneği (VAKAD) 2004 yılında Van’da kadına yönelik ayrımcılık ve şiddetle mücadele amacıyla kurulmuş bir dernek. Kadınların güçlendirilmesi, toplumsal yaşama etkin katılımı, kadın sorunlarının görünür hale gelmesi ve zor durumdaki kadınlarla dayanışma amacıyla yürütülen çalışmalar arasında Kadın Danışma Merkezi de var. Ceren Kadın Derneği 2008 yılında kurulmuş olan ve Diyarbakır’da Kadın Sığınakları ve Danışma/Dayanışma Merkezleri Kurultayı’nın 17.sine ev sahipliği yapan kurumlardan. Kürt kadınlarının 40 yıllık mücadelesinin mirası olan KongreyaJinen Azad kadın iradesini yaşamın her alanında var edebilmek adına eşbaşkanlık, kota ve kadın kooperatiflerini hayata geçiriyor; kadın hareketi ve jineoloji tartışmaları yürütüyor; kamusal alanların kadınlara açılması için alternatif politikalar üretiyor. Gökkuşağı Kadın Derneği İstanbul’da 2003’ten beri şiddete karşı mücadele ediyor ve kadınlardan başvuru alıyor. Bu derneklerin en eskilerinden biri olan Selis Kadın Derneği ise tam 14 yıldır şiddetle mücadele ve kadın dayanışmasını, örgütlülüğünü güçlendirme alanında deneyim biriktiriyor. Kadına yönelik şiddet, kadın hakları, çocuk gelişimi, kadın sağlığı gibi konularda eğitimler düzenliyor. Sivil Düşün AB Programı’nın destek verdiği STK’lardan biri olan Muş Kadın Çatısı amaçlarını “ulusal ve uluslararası düzeyde, kadınların demokratik, eşitlikçi ve barışçı bir toplum düzeninin kurulması ve korunması sürecine özgür bireyler ve eşit yurttaşlar olarak etkin ve yaygın katılımını desteklemek; kadınların ve kız çocuklarının eşit eğitim ve eşit iş olanaklarına ulaşmalarını sağlamak” olarak listeliyor. İşte bu ve bunun gibi dernekler mühürlenenler..
Şiddet karşısında yalnız olmadığımızı biliyoruz. Kurumların bizlerin mücadelesiyle var olduğunu biliyoruz. Bugün burada hep birlikte bu kazanımlarımıza sahip çıktığımızı beyan ediyoruz. Erkek egemen sisteme karşı mücadelemiz hep sürecek ve ilk etapta derneklerimiz acilen açılıncaya, bu KHK’ler iptal edilinceye kadar sokaklardayız. Ve susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz!

Yazarın Diğer Yazıları

Gönen-Manyas Çerkes sürgünü

2 Mayıs 1923’te “Sürgün Kararnamesi” ile Gönen ve Manyas’taki 14 Çerkes köyü boşaltıldı. İlk sürgün, Aralık 1922’de yapılmıştı. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ilk iç sürgününü...

Genç ve cesur: Kuzey Kafkasya’nın modacıları

Nalçik'ten üç genç tasarımcı, günümüz tüketicilerinin nelere değer verdiğini ve küçük etnik markaların kârlı hale gelip gelemeyeceğini anlatıyor Farklı DNA’ya sahip Lalina Saralp’ın konsepti, Kuzey Kafkasya’nın...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img