Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

“Hukukun üstünlüğü sona yaklaştı”

Uluslararası Yargıçlar Birliği bir ‘çağrı’ yayınlayarak Türkiye’de hukukun üstünlüğünün sonuna gelindiğini belirtti.

Uluslararası Yargıçlar Birliği Başkanı Christophe Régnard’ın kaleme aldığı açıklamada, Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun 2014 yılından bu yana ‘tamamıyla’ hükümetin hakimiyetinde olduğu, darbe girişimi sonrasında ise hükümetin ‘çok önceden hazırladığı listeler doğrultusunda’ bireysel dava açma hakkı tanımaksızın usule aykırı bir şekilde yargıçları ihraç ettiği ifade edildi.

Régnard, darbe girişiminden bu yana tüm hakimlerin yüzde 24.4’ünün ve tüm savcıların yüzde 24.3’ünün ihraç edildiğini ve çoğunun tutuklu olduğunu belirterek şöyle devam etti:

“Bu yazgı, örneğin eskiden beri görevi başında olan ya da yakın dönemde yeterli tecrübesi olmaksızın atanan hakim ve savcıları da tehdit etmektedir. Bu durumdaki bir yargının bağımsız olarak tanımlanması çok şüphelidir.”

‘Dehşete düştük’

Uluslararası Yargıçlar Birliği başkanı, Avrupa Konseyi Venedik Komisyonu’nun Türkiye’deki anayasa değişiklik tekliflerine ilişkin analizini görünce ‘dehşete düştüklerini’ ifade etti. Régnard komisyonun ‘başkanlık sistemi’ne geçilmesinin ardından devletin ciddi şekilde yargısal denetime ihtiyacını olacağı ve bu değişikliklerin ‘zaten yürütmenin üzerindeki mevcut yetersiz yargısal denetimin daha da zayıflayacağı’ yönündeki uyarılarını dikkate aldıklarını söyledi.

Başkan, açıklamasının sonunda Türkiye ve Avrupa’nın diğer yerlerinde yaşayan ‘iyi niyetli insanlar’a Türkiye’de yargı bağımsızlığının sağlanmasına katkıda bulunmaları için çağrı yaptı. (diken.com.tr)

Yazarın Diğer Yazıları

“Evvelden Sonra” 18 Mayıs’ta “Bir Yazar, Bir Eser”de

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programının konuğu gazetemiz yayın kurulu üyesi Birgül Asena Güven. Güven’in Aralık 2023’te yayımlanan “Evvelden Sonra” romanının...

21 Mayıs’ta “Turnanın Dansı”

Çerkes sürgünü temalı "Turnanın Dansı Film Projesi"nin öyküsünü anlatan belgeselin gösterimi 21 Mayıs Salı akşamı 19.00-20.30 saatleri arasında olacak. Projenin ilk toplantısı 26 Ekim’de Ankara’da...

“Derneklerimiz kültürel temelde örgütlenmeler olmakla birlikte sürgün ve soykırım, anadili, dönüş hakkı gibi taleplerimizin aslında siyasetin konusu olduğu açık”

-Nasıl bir KAFFED/Federasyon/Birlik hayaliniz var? Üye derneklerle ilişkiler, uluslararası kurumlarla ilişkiler, sürgün, soykırım, başta anadili olmak üzere kimliğe ve kültüre dair her konuda nasıl...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img