Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Nalçik Gençleri’nden çağrı

Birbirini tanımayan iki kardeşin hayallerine dokunmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Tıj İlkay ve Tlişe Nartan… Tanımadığı halde kaza haberine kahrolmuştu Nartan. Onun yokluğunu arkadaşlarına nasıl söyleyeceğini bilemeden gözyaşlarına boğulmuştu. Eğer İlkay abisi Nartan’ı ya da Nartan İlkay abisini bilselerdi birbirleri için kendi hayatları için vazgeçebilirlerdi.


Şimdi bizler; onların arkadaşları, kardeşleri, tanımadıkları dostları olarak hayallerini gerçekleştiriyor, onları anlatıyoruz.
Anavatanda olmak, toprağına dokunmak, parklarını gezmek ve geri dönüş adına birşeyler yapabilmek olan ortak düşleri artık gerçeğe dönüşüyor. Nartan’ın kardeşleri olarak ilk isteğimiz İlkay abimizin misafirhanesini görmek, kalmak, çalışmak ve onu tanıyan insanlardan dinleyerek birlikte onun ezgilerine ritm tutmaktı. Ve misafirhanenin ilk misafirleri olma şansı bize düştü. Oradakilerin de dediği gibi “misafirlik bitmeden işe koyulduk”. İşe koyulduk derken sıfırdan yapılan ve her noktasında binbir emeğin bulunduğu güzel yapıya küçük dokunuşlarda bulunmak ve oradaki ilk cegu yapma şansı bize denk geldi.


En az bu iki değerli insan kadar değerli olan ve Tlişe Nartan Kılıç Ulusal Gençlik Kültür Merkezi’nin fikir babası olan Bağtır Mansur’un aramızdan ayrılışının derin hüznünü yaşıyoruz. Bir kişi daha eksildik. Ancak binlerce kişiyiz ve çoğalacağız. Onun hayalleri de hepimizin ortak hayaliydi. Onun araladığı kapıdan girdik ve hızla yol alıyoruz.
Hepimizin bildiği gibi bu proje anavatan ve diasporayı birbirine bağlayacak olan gençlik köprüsüdür. Misafir olarak anavatan kapısını çalan herkese gençlik merkezinin bir anahtarını vererek, onlarında anavatana gelmek isteyen bir başka kardeşimize bu anahtarı devretmesini bekliyoruz. Ve herkesi “anahtar kardeşliği” zincirine katılmaya davet ediyoruz.

Nalçik Gençleri

Yazarın Diğer Yazıları

Аҧсшәа ацлит

Google аиҭагара программа Translate, 110 бызшәа ааигәа иацлит. Убри ала Google Translate, аиҭагараҿы иқәнарҿиаз бызшәа, хыҧхьаӡарала 243 рҿынӡа инаӡит. Иацлаз бызшәақәа ирылахәуп; Аҧсшәа, Чечен,...

Уҭқу Қаҧ ихьтәы медал

Рашәарамза 13-16 амшқәа рааны, Тиран ақалақь еиҿкааз, Европа Акомандақәа Теквандо Шьампионат аҿы, Дузџье’тәи аспортмен Уҭқу Қаҧ ахьтәы медал ианашьахит. Ҳақан Шьенгьонул азыҟаҵаҩыс идгылаз Уҭқу...

Абазашҭа, нас Черқес Хекә раҭаара

Жьинеҧс Аредколлегиа алахәлацәа, Лиҧҳа Гьул Иылмаз, Хежбевыҟәе Ердоҕан Иылмаз, Карачаи Черқес Ҳәынҭқарра аҳҭнықалақь Черқес иҟо газетқәа Абазашҭа’и, Черқес Хекә’и иаҭааит. Абазашҭа Аредақтор Хада Ҟәыл Фардауыс...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img