Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Çerkes Peyniri Festivali

Adigey’de Çerkes Peyniri Festivali yapıldı. On binden fazla insanın katıldığı festivalde Çerkes kültürü tanıtıldı.
Festivalde konuşan Adigey Cumhurbaşkanı Murat Kumpilov, Çerkes peynirinin ülkenin bir markası haline geldiğini, ününün ülke dışına taştığını ve turistik bir değer haline geldiğini söyledi.
Tarım Bakanlığı verilerine göre 2016 yılında 11.500 ton peynir üretildi. Kumpilov, “Çerkes peyniri üretimi sadece ülke ekonomisine katkı yapmakla kalmıyor, geleneklerimizin korunmasını da sağlıyor. Çerkes peyniri kültürümüzün ve geçmişimizin bir parçasıdır. Adigey artık zengin kültürü, tarihi ve mutfağı ile birçok insanın ilgisini çekmeye başladı. Yarışma ve festivaller etkinlik turizmini arttırdı” dedi.
Festival kapsamında fuar ve sergiler açıldı. Çerkes mutfağından yemeklerin de ikram edildiği festivalde yapılan yarışmada 11 usta mücadele etti. Peynirleri tadan katılımcılar yarışmacıları oyladı. “En Lezzetli Peynir” ödülü Şogen bölgesinden Goşnak Meretuko’ya, “En Lezzetli Haluj” ödülü ise Aida Siyok’a verildi.
Ülkenin önde gelen sanatçı ve dans gruplarının gösterileriyle devam eden festival havai fişek gösterileriyle sona erdi.

Yazarın Diğer Yazıları

Etno Park’tan (Apsnı Park-Abhazya) kareler…

Geleneksel bir evden detaylar      

Иаҕан Дениз далырхит

Ҭырқәтәыла, Хәажәкырамза 31 Амҽыша аҽны алхрақәа рзы, збжьызҭиыз 48.256.117 алхҩы, хәы шқәса рзы аҭыҧынтәи наҧхгаҩцәа алырххьан. Алыхрақәа раамышьҭазь, аҿагылара ҟазҵаз рдҵаалара иахәаҧшыз Алхра Ҳаракы...

Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл

Исҭанбул Аҧсуа Культура Хеидкылаҿы зҽазыҟаҵара иаҿу Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл, 7 нтә 77 ахь ахҳәоны, Рашәарамза 8 амш, Қозиаҭаҕы Культура Сентр аҿы асцена иқәгылт.

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img