Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

“Açandara Hazinesi”

Abhazya’nın Gudauta şehrine bağlı Açandara Köyü’nde 31 Ocak 2018 tarihinde bir köylü tarafından yapılan bahçe kazısı sırasında bulunan “Açandara Hazinesi”, Abhazya Devlet Müzesi’ne teslim edildi.

Açandara Köyü’nde kendi arazisini kazarken antik bir mezara rastlayan çiftçi Rüstem Rustam Çhebelia hemen yetkililere haber vermiş ve bölgede yapılan kazı sonunda önemli arkeolojik değere sahip çok sayıda eşya çıkarılmıştı.

Üzerinde incelemeler yapılarak kayıt altına alınan ev eşyası, kadın süs eşyaları, el aletleri, insan kalıntıları, bronz bir kask, mızrak uçları gibi parçalardan oluşan buluntular, İçişleri Bakanlığı ve Kültür Bakanlığı uzmanları tarafından, hazırlanan ayrıntılı envanter belgeleri eşliğinde Abhazya Devlet Müzesi Müdürü Arkady Copua’ya teslim edildi.

Anıt mezarın bulunduğu yerin, Abhazya’nın tanınmış arkeologları Mihail Gumba, Alik Gabelia, Alexander Skakov ve Arkady Jopua tarafından arkeolojik kazılar yapılan ünlü Tsouhua mezar alanı içinde yer aldığına dikkat çekildi.

Bulguların geç antik çağ ve erken orta çağ dönemlerine ait olduğunun düşünüldüğünü bildiren Abhazya Devlet Müzesi Müdürü Copua, müze uzmanlarınca bu eşsiz bulguların tarihi değerlerinin saptanması çalışmalarına başlayacaklarını söyledi.
(altinpost.org)

 

Yazarın Diğer Yazıları

‘Bir Yazar, Bir Eser’

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) 18 Mayıs’ta sosyal medya hesaplarından Ayça Atcı ve Nevzat Tarakçı’nın sunumuyla yayımlanan “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programın konuğu, Aralık...

10 Ekim Ankara Katliamı davasında AYM’nin ‘dayanaktan yoksun’ kararı

Anayasa Mahkemesi (AYM), 10 Ekim 2015’te gerçekleşen Ankara Katliamı’nda sorumluluğu olan emniyet müdürleri hakkındaki başvuruya ilişkin kararını sekiz yıl sonra verdi. Mahkeme, 16 Mayıs’ta...

Deniz Yağan seçildi

Türkiye’de 31 Mart Pazar günü sandık başına giden 48 milyon 256 bin 117 seçmen, 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticilerini belirlemişti. Seçimlerin ardından...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img