Diasporadan

0
6

Poyrazlı belgeseli
Osetya’nın ulusal kanalı İrışton TV’de Oset köyümüz Poyrazlı ile ilgili bir belgesel yayınlandı. Belgesel daha önce Beslan Melekleri Hatıra Korusu’na bir anıt-heykel inşa eden Portal Sanat Çevresinden gençlerin bu sanat yolculuğunu anlatıyor. Yılbaşı ateşi yakmak için bir kez daha Poyrazlı’ya geldikleri zaman çekilmişti. Gençler Poyrazlı’dan sonra Ankara ve İstanbul’da da Alan Vakfı’nın organizasyonları ile Oset Diasporası ile buluştular, belgeselde bu buluşmalardan duygulu anlar yansıtılmış.
(https://youtu.be/yTyuMrZPB8I)

Alan Kültür ve Yardım Vakfı
Alan Kültür ve Yardım Vakfı’nın sülale buluşmaları devam ediyor. İnsanlarımızın yakın akrabaları dışındaki sülaleleriyle tanışmalarını sağlamak için düzenlenen buluşmalarda geçtiğimiz ay sıra Bakaratæ Sülalesinde idi.
Vakıf, Osetya’dan gelen halk dansları hocası Tibiltı Kristina’nın eşliğinde dans kurslarına da başlandığını duyurdu. Kristina ve Bakaratı Metin Tekin özellikle düğünlerimizde yapılan Симд (Şimd) ve Хонгæ Кафт (Honga Kaft) başta olmak üzere Oset danslarını dileyenlere perşembe akşamları öğretmeye devam edecekler.
Alan Vakfı geleneksel Abant Buluşması’nın tarihini de ilan etti. Yurdun dört bir yanından, hatta yurtdışından katılımlarla Türkiye Oset Diasporası’nı bir araya getiren buluşma bu yıl 30 Haziran-1 Temmuz’da Von Resort Abant Oteli’inde yapılacak.
Oset Alan Kültür Derneği de kuruluşunun 3. yılını BARS Oset Halk Dansları Gençlik Ekibi’nin gösterisi ile kutladı. Sezon Finali, 4 Mayıs günü Beşiktaş Akatlar Kültür Merkezinde yapıldı. Gençlerimizin başarılarının devamını dileriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here