Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Medet Önlü için “Adalet”

Çeçenya İçkerya Cumhuriyeti Fahri Konsolosu Medet Önlü’nün, Mayıs 2013’te öldürülmesiyle ilgili, Önlü’nün katil zanlısı Murat Aluç’un şoförü Ömer Peltek ve “azmettirici” Rızvan Ezbulatov’un yargılanmasına devam edildi.

Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Peltek, Önlü’nün eşi, çocukları, yeğeni ile tarafların avukatları katıldı.

Mahkeme Başkanı Mehmet Tuğrul Türksoy, Ezbulatov hakkındaki yakalama kararının devam ettiğini ve Önlü’nün katil zanlısı Aluç hakkında dosyanın, Yargıtay 1. Ceza Dairesine intikal ettiğini belirtti.

Önlü’nün katil zanlısı Aluç’u İstanbul’a ve Ankara’ya götürüp getirdiği belirtilen sanık Peltek, tahliye talebinde bulundu.

Önlü ailesinin avukatı, davada karar verilmesini istedi.

Cumhuriyet savcısı, sanık Peltek’e isnat edilen suçun vasfı ve mahiyeti, mevcut delil durumu ve sanığın kaçma şüphesi gözetilerek tahliye talebinin reddi ile tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini talep etti.

Mahkeme, firari sanık Ezbulatov’un yakalama kararı ile Önlü’nün katil zanlısı Aluç hakkında Yargıtay 1. Ceza Dairesindeki dosyanın beklenilmesine ve Peltek’in tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

Yazarın Diğer Yazıları

“Evvelden Sonra” 18 Mayıs’ta “Bir Yazar, Bir Eser”de

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programının konuğu gazetemiz yayın kurulu üyesi Birgül Asena Güven. Güven’in Aralık 2023’te yayımlanan “Evvelden Sonra” romanının...

21 Mayıs’ta “Turnanın Dansı”

Çerkes sürgünü temalı "Turnanın Dansı Film Projesi"nin öyküsünü anlatan belgeselin gösterimi 21 Mayıs Salı akşamı 19.00-20.30 saatleri arasında olacak. Projenin ilk toplantısı 26 Ekim’de Ankara’da...

“Derneklerimiz kültürel temelde örgütlenmeler olmakla birlikte sürgün ve soykırım, anadili, dönüş hakkı gibi taleplerimizin aslında siyasetin konusu olduğu açık”

-Nasıl bir KAFFED/Federasyon/Birlik hayaliniz var? Üye derneklerle ilişkiler, uluslararası kurumlarla ilişkiler, sürgün, soykırım, başta anadili olmak üzere kimliğe ve kültüre dair her konuda nasıl...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img