Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

“APSNI” 100 YAŞINDA

“APSNI” gazetesi 100. Yaşına merhaba dedi.

“APSNI” gazetesi  100. Yaşına merhaba dedi.

Abhaz dilinde yayınlanan ilk gazete olan «Аԥсны» (Apsnı)*nın ilk sayısı 27 Şubat 1919’da yayınlandı. Bu tarih, bugün Abhazya’da mesleki bayram olarak kutlanmaktadır.

“Öğretmeni Andrey Çoçua, Abhazca düzenli bir yayın kurulması isteği ile1906 yılında yetkililere başvuruda bulundu. Fakat Menşevik Gürcistan’ın Abhazya topraklarında egemenliğini sürdürdüğü sürece bu imkansız görünüyordu. “Abhazlara dair her şeyin” baskı altında olduğu dönemdi. Çoçua, o dönemde Tiflis’i ikna edemedi.” 

“13 yıl sonra, Abhazya Halk Konseyi (Abhaz halkının kongresi tarafından 8 Kasım 1917’de kurulan yerel yönetim) üyeleri; Samson Çanba (Abhaz eğitimci, nesir ve oyun yazarı, şair, yayıncı, devlet ve halk emekçisi, Abhazya dramaturgisinin kurucusu), Mihail Tsaguriya (profesör, önde gelen toplum ve devlet adamı), Dmitriy Alaniya (Abhazya devlet ve halk emekçisi, eğitimci, yayıncı) ve diğer Abhaz aydınlarının temsilcileri tarafından gerçekleştirilebildi.”

  Abaza.org. sitesi bu konuyla ilgili bir araştırmayı, Said Barganciya imzası ile yayımladı.

Yazıyı, https://abaza.org/tr/242adresinden okuyabilirsiniz.

Jineps gazetesi olarak, APSNI gazetesine nice yıllar ve başarılar dileriz.

 

*Abhazların, ülkeleri Abhazya’ya kendi dillerinde verdikleri addır.

 

Sayı : 2019 02

Yayınlanma Tarihi: 2019-02-28 00:00:00

Yazarın Diğer Yazıları

Gönen-Manyas Çerkes sürgünü

2 Mayıs 1923’te “Sürgün Kararnamesi” ile Gönen ve Manyas’taki 14 Çerkes köyü boşaltıldı. İlk sürgün, Aralık 1922’de yapılmıştı. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ilk iç sürgününü...

Genç ve cesur: Kuzey Kafkasya’nın modacıları

Nalçik'ten üç genç tasarımcı, günümüz tüketicilerinin nelere değer verdiğini ve küçük etnik markaların kârlı hale gelip gelemeyeceğini anlatıyor Farklı DNA’ya sahip Lalina Saralp’ın konsepti, Kuzey Kafkasya’nın...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img