‘Hayali’, ‘ölümsüz’ seçmen ‘Şaibeli seçim’ iddiası

0
430

Türkiye, 31 Mart’ta gerçekleşecek yerel seçimlere hazırlanırken ülkenin dört bir yanından ‘hayali seçmen’ haberleri geliyor.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve İYİ Parti (İP), seçmen listelerinde tespit ettikleri usulsüzlükleri basınla paylaşıyor. Paylaşılanlar arasında akıllara durgunluk verecek vakalar var.
Dört katlı bir binanın olmayan beşinci katına kayıtlı seçmenler, Bingöl’de bir kapıcı dairesine kayıtlı 224, Hani’de bir eve kayıtlı 208, Artvin’de harabe eve, Uludere’de ahıra kayıtlı yüze yakın seçmen, Bitlis’te 90 metrekarelik daireye kayıtlı 45 aileden 80 seçmen bunlardan yalnızca birkaçı.
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) iddialar üzerine “Partilerin itirazları tek tek inceleniyor” açıklaması yaptı ancak muhalefet, “Türkiye’nin her yerinden sahte seçmen fışkırıyor. 31 Mart seçiminin şeffaf ve güvenli olacağını söylemek mümkün değil” diyor.

Ölümsüz seçmenler

YSK’nın kayıtlarına göre Ayşe Ekici adlı seçmen 165 yaşında ve Kayseri Melikgazi’deki seçmen listesinde ilk kez yer alıyor. Ekici’nin YSK listesinde nüfus kaydı, TC kimlik numarası bulunuyor.
149 yaşındaki soyadı olmayan Zülfü adlı kişinin Şanlıurfa’da, 148 yaşında olan Ayşe adlı kişinin ise Aydın’da seçmen kaydı bulunuyor.
YSK listesinde yaşı 100 ile 165 arasında olan 6 bin 389 seçmen bulunuyor. 100 yaş üstü seçmenin önemli bir kısmı 120 ve üstü yaş grubundan.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz