100 Soruda Oset-Alan Tarihi

0
750

Kuşatı Hayri Ata’nın yazdığı ve Alan Kültür ve Yardım Vakfı yayını olarak çıkan ‘100 Soruda Oset-Alan Tarihi’ kitabının tanıtım ve imza günü Alan Vakfı merkezinde yapıldı. Alan Vakfı’nın 7 Nisan 2019 Pazar günü gerçekleşen genel kurulu sonrasında yapılan söyleşi sonrası satılan 200’den fazla kitabı da imzaladı Hayri ATA.
Kitapta Oset-Alan Tarihi, Osetler ve Türkiye’ye Göç; Köken, Hint-Avrupalılık, Nart Destanları; İskitler; Sarmatlar; Alanlar; Büyük Kavimler Göçü ve Alanlar; Doğu Alan-Oset Toplulukları; Rusya-Osetya Birliği; 19. Yüzyıl, Dağlardan Terek Ovası’na İniş; 20. Yüzyıl, Rus Devrimleri ve Osetya-Alanya; Güney Osetya-Alanya; İkinci Dünya Savaşı; Savaştan Sonra; Beslan Katliamı, ve Değişik Konular başlıkları altında toplam 100 soruda toparlanmış.
Kapağında “Biz, Türkiye’de yaşayan Osetlerin, birçok eksiğinin yanı sıra, bir eksiğimiz de tarihimiz hakkında doğru ve bütünsel bir bilgilenmeden yoksun oluşumuzdur. Daha çok kulaktan dolma ve başkalarının hakkımızdaki eksik ve yanlış bilgileri ile kendimize bir tarih oluşturmuşuz. Bu konuda en büyük handikapımız da gerek anadilimizde gerekse Rus dili ile yapılan tarihimiz ile ilgili akademik çalışmalara erişim zorluğumuzdur. Bu kitabın amacı da gerek Türkçe ve elimize geçtiği kadar Oset dilinde, gerekse Batı dillerinde konu ile ilgili yayınlanan kitaplardan yararlanarak bu zorluğu aşma çabasıdır. Bu kitapta yazılı olan tüm bilgiler aktarılan kaynaklara aittir. Daha önce söylenmeyen, yazılmayan, tartışılmayan bir konu yoktur bu kitapta.” ifadesi ile sunulan bu değerli kitabı www.kafdavyayincilik.com adresinden temin edebilirsiniz.
Uzunca bir zamandır bu tür bir kitabın eksikliği dile getirilmekteydi. Bu eksikliği çalışması ile gideren Kuşatı Hayri ATA’ya teşekkürü bir borç bilir, uzun bir aradan sonra yeniden kitap yayınına başlayan Alan Vakfı’nın bu tür kalıcı eserlerin yayınına devam etmesini dilerim.

Atsætı Ufuk Güneş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz