Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Suruç Katliamı: Dört yıldır acılar hâlâ taze

20 Temmuz 2015’te gerçekleşen Suruç Katliamı’nda yaşamını yitiren 33 kişi, Türkiye’nin birçok ilinde ve Avrupa ülkelerinde anıldı.
Dört yıl önceki katliamda hayatını kaybedenler mezarları başında anılırken etkinliklerin yapıldığı noktalar polis ablukasına alındı.
Katliamın yaşandığı Suruç’ta Amara Kültür Merkezi ve mezarlıkta anma etkinliği yapıldı. Etkinliğe katılanlar, katliamda yaşamını yitiren 33 kişinin fotoğraflarının yer aldığı “4. yılında Suruç için adalet herkes için adalet” yazılı pankart açarak karanfil ve oyuncaklar bıraktı.

İstanbul ve Ankara’da müdahale
Kadıköy’de anma yapmak isteyen gruba polis müdahale etti. CHP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu karnından, HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit ile CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker de bacağından yaralandı.
Ankara Sakarya Meydanı’nda açıklama yapmak isteyen grup da polis engellemesi ile karşılaştı. Meydanda açıklama yapmalarına izin verilmeyen gruba müdahale eden polis, en az sekiz kişiyi darp ederek gözaltına aldı.

Yazarın Diğer Yazıları

“Evvelden Sonra” 18 Mayıs’ta “Bir Yazar, Bir Eser”de

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programının konuğu gazetemiz yayın kurulu üyesi Birgül Asena Güven. Güven’in Aralık 2023’te yayımlanan “Evvelden Sonra” romanının...

21 Mayıs’ta “Turnanın Dansı”

Çerkes sürgünü temalı "Turnanın Dansı Film Projesi"nin öyküsünü anlatan belgeselin gösterimi 21 Mayıs Salı akşamı 19.00-20.30 saatleri arasında olacak. Projenin ilk toplantısı 26 Ekim’de Ankara’da...

“Derneklerimiz kültürel temelde örgütlenmeler olmakla birlikte sürgün ve soykırım, anadili, dönüş hakkı gibi taleplerimizin aslında siyasetin konusu olduğu açık”

-Nasıl bir KAFFED/Federasyon/Birlik hayaliniz var? Üye derneklerle ilişkiler, uluslararası kurumlarla ilişkiler, sürgün, soykırım, başta anadili olmak üzere kimliğe ve kültüre dair her konuda nasıl...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img