Sektörün ciro kaybı yüzde 50

0
780

Turizm Restaurant Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD) Başkanı Kaya Demirer, koronavirüs salgınından en çok etkilenen sektörlerin başında gelen yeme-içme işletmeleriyle ilgili son durumu anlattı.

Demirer, ev dışında yeme-içme sektöründe toplam 100 bin işletmenin faaliyet gösterdiğini ve pandeminin ilk dalgasıyla yaklaşık yüzde 10’unun açılmadığını belirtti.

Yasaklar kalksa dahi işletmelerin yüzde 25-30’unun geri açılmayacağı tahmininde bulunduklarını söyleyen Demirer, yıllık 135 milyar TL ciro sağlayan bu sektörün 2020 cirosunun 60-70 milyar TL’ye gerilediğini kaydetti.

Cumhuriyet‘ten Şehriban Kıraç‘a konuşan Demirer, paket servisin restoran işletmeciliğinin alternatifi olmadığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Paket servisi, restoran işletmeciliğinin alternatifi değil. Paket servisi 135 milyar liralık ekonominin içinde en fazla 4 milyar TL’dir. Yani yüzde 3. Yüzde 3’lük bir dilimi alternatif gibi göstermemek gerekiyor. Burada medya da hata yapıyor. İşletmeler o kadar da kötü durumda değil, paket servis ile iş yapıyor algısı yaratılıyor. Evet, birçoğumuz mecburiyetten paket servisine başladık. Markamızı da hatırlatmak adına. Ama bilin ki bu iş paket servisiyle kurtarılacak, idare ettirilebilecek bir iş değil. Paket servisini ne kadar köpürtsek, parlatsak yüzde 3’ten 5’e taşırız.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz