Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

‘Şlomo Projesi’

Mardin Artuklu Üniversitesi, Midyat ilçesinde, Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Kültürel Mirası Geçici Listesi’nde bulunan Midyat ve çevresindeki (Tu’Abdin) Geç Antik ve Ortaçağ dönemi kilise ve manastırları ve kültürel dokuyu, lazer taramayla ve yüksek çözünürlükle çekimlerini yaparak dijital ortama aktarıyor.

Süryanicede selam anlamına gelen “Şlomo Projesi” kapsamında fotogrametrik modelleme yöntemiyle tarihi ve kültürel dokunun tamamı sanal turla gezilebilecek.

Yaklaşık 4 aydır süren proje kapsamında, Mor Gabriel Manastırı, Meryem Ana Kilisesi, Mor Şobo Katedrali gibi dini ve tarihi yapılar ve çeşitli sivil mimari eserler, 3 boyutlu modeller haline dönüştürülüyor. Proje ekibinin büyük emek verdiği sanal turun, bu yıl ekim veya kasım ayında bitirilmesi hedefleniyor.

Yazarın Diğer Yazıları

Etno Park’tan (Apsnı Park-Abhazya) kareler…

Geleneksel bir evden detaylar      

Иаҕан Дениз далырхит

Ҭырқәтәыла, Хәажәкырамза 31 Амҽыша аҽны алхрақәа рзы, збжьызҭиыз 48.256.117 алхҩы, хәы шқәса рзы аҭыҧынтәи наҧхгаҩцәа алырххьан. Алыхрақәа раамышьҭазь, аҿагылара ҟазҵаз рдҵаалара иахәаҧшыз Алхра Ҳаракы...

Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл

Исҭанбул Аҧсуа Культура Хеидкылаҿы зҽазыҟаҵара иаҿу Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл, 7 нтә 77 ахь ахҳәоны, Рашәарамза 8 амш, Қозиаҭаҕы Культура Сентр аҿы асцена иқәгылт.

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img