Çerkes illüstratörün başarısı

0
794

 İllüstratif çizimler yapan 27 yaşındaki Yaşar Vurdem, dünyaca ünlü firmadan çiziminin yayınlanması için teklif alan ilk Türkiyeli tasarımcı oldu. Kayseri’de yaşayan Vurdem’in çizimleri California ve Las Vegas gibi şehirlerdeki billboardlarda yer aldı. 

Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde yüksek lisans programı öğrencisi olan Yaşar Vurdem, küçük yaştan beri meraklı olduğu çizimleri dijital ortamda 5 yıl önce yapmaya başladı. 

Adobe firmasının dikkatini çekti 

Çizim konusunda kendini geliştiren Vurdem; Cem Adrian ve Melek Mosso gibi sanatçıların albüm kapaklarını da hazırladı. En son dünyaca ünlü sanatçı Billie Eilish’in illüstrasyon çizimini yapan Yaşar Vurdem, sosyal medyada dünyaca ünlü tasarım programı Adobe firmasının dikkatini çekmeyi başardı. 

Firma tarafından kendisine ulaşılarak, bu çizimin telif haklarını devretmesi istendi. Telif haklarını firmaya veren Yaşar Vurdem’in çizimi California ve Las Vegas gibi şehirlerde billboard’larda sergilenirken, genç firmanın tasarımını sergilemek için ulaştığı ilk Türkiyeli tasarımcı oldu. 

Vurdem, “Ben tasarımcı olarak Adobe ürünlerini uzun zamandır kullanan biriyim. İllüstrasyonu photoshop üzerinde yapıyorum. En son Billie Eilish çizimi yapmıştım. Sosyal medyadan onu görmüşler ve bana ulaştılar ‘Bu çizimi biz global reklamlarımızda kullanabilir miyiz?’ diye. Ben de ‘Tabii ki’ dedim. Yazışmalarımız oldu ve daha sonra tüm telif haklarını onlara verdim” dedi. 

  

Çizime halasının teşvikiyle başladı 

Çizime küçük yaşlarda halasının teşvikiyle başladığını söyleyen Vurdem şunları söyledi: “Kendisi de yağlıboya çalışmaları yapıyordu. Daha sonra 7-8 yaşında ben de yapmaya başladım. Üniversiteye de geçtiğimde bu dijital çizim olayı başladı. Çizimin dijitalde de yapıldığını; bu çalışmaları, kitap kapaklarını, oyun illüstrasyonlarını gördüm. Bu maceram oradan başladı. 

Uzun yıllar boyunca çalıştım. Sürekli aynı şeyleri çalıştım ve böyle bir başarıyı elde ettim.” (Artsmagazin))

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz