Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Devrim niteliğinde araştırma

İngiltere’de 50’den fazla kanser türünü semptomlar ortaya çıkmadan önce tespit etmek için kullanılabilecek kan testinin denemelerine başlanıyor. 

Amerikan şirketi Grail’in geliştirdiği ‘Galleri’ adlı test, herhangi bir hastalık belirtisi göstermeyen kişilerin kanında kanserin yol açtığı moleküler değişiklikleri belirlemek üzere tasarlandı. 

Daha önceki araştırmalarda 2.823 kanserli hasta ile 1.254 kansersiz denekten elde edilen veriler, testin doğruluk derecesinin oldukça yüksek olduğunu gösterdi. Vakaların yüzde 88,7’sinde kanserin bulunduğu doku da doğru saptandı. 

İngiltere’de yapılacak araştırma ise dünyanın en büyük kan testi denemelerinden biri olacak. İngiltere Ulusal Sağlık Hizmeti (NHS), 50 ile 77 yaşları arasında farklı geçmiş ve etnik kökenden 140 bin gönüllü toplamak istediğini açıkladı. Teste katılacak kişilere, son üç yılda kanser teşhisi de konulmamış olması gerekiyor. 

İlk sonuçların 2023’e kadar alınması öngörülüyor. Kan testi, araştırma sonuçlarının başarılı olması durumunda 2024’ten itibaren kullanımda olabilir. (Diken) 

Yazarın Diğer Yazıları

“Evvelden Sonra” 18 Mayıs’ta “Bir Yazar, Bir Eser”de

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programının konuğu gazetemiz yayın kurulu üyesi Birgül Asena Güven. Güven’in Aralık 2023’te yayımlanan “Evvelden Sonra” romanının...

21 Mayıs’ta “Turnanın Dansı”

Çerkes sürgünü temalı "Turnanın Dansı Film Projesi"nin öyküsünü anlatan belgeselin gösterimi 21 Mayıs Salı akşamı 19.00-20.30 saatleri arasında olacak. Projenin ilk toplantısı 26 Ekim’de Ankara’da...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img