107 yıldır inkâr ediliyor

0
595

1915 ve sonrasında hayatını kaybeden Ermenileri anmak için her 24 Nisan’da
İstanbul Beşiktaş’ta yapılan anma toplantısına bu yıl İstanbul Valiliği tarafından izin verilmedi

24 Nisan Anma Platformu, İstanbul Beşiktaş’taki anmanın yasaklanması üzerine şu açıklamada bulundu:  

“Bizler, 24 Nisan Anma Platformu olarak yıllardır bir halkın maruz bırakıldığı bu şiddet sarmalında yaşamını yitirenleri anmayı, bu sürecin bütünüyle yüzleşmeyi hem kaybettiğimiz insanlara duyduğumuz saygının bir gereği olarak hem 1915’te öldürülenlerin torunlarına güven vermek, borcumuzu ödemek ve yeni faciaların önüne geçmenin zorunlu bir yolu olarak görüyoruz. Bu yüzden bu yıl, anmamızın başlığını ‘Bazı yaralar zamanla iyileşmez/Aslolan yüzleşmektir’ olarak belirlemiştik. Yüzleşmeden adalet duygusunun aldığı tarihsel hasarlar giderilemez. Yüzleşme çabalarının bir ifadesi olan, bir sessiz oturma etkinliği olarak düzenlenen anmamızın yasaklanması, tersine bu hasar almış adalet duygusunun ağır bir şekilde zedelenmesine neden olacaktır.” 

HDP milletvekili Garo Paylan, 22 Nisan’da “Ermeni Soykırımı’nın 107. yılında; Ermeni Soykırımı’nın tanınması, sorumluların belirlenmesi; soykırımda sorumluluğu olan kişilerin isimlerinin kamusal alanlardan kaldırılıp yerlerine soykırıma karşı duran kamu görevlilerinin isimlerinin verilmesi; mağdurlara ve aile üyelerine Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilmesi” için TBMM’ye bir kanun teklifi sundu. Teklife siyasilerden gelen tepkiler üzerine sosyal medyada “GaroPaylanYalnızDeğildir” etiketiyle Paylan’a destek mesajları yayımlandı. Soykırımın tanınması için 7 yıldır kanun teklifi verdiğini söyleyen Paylan, “7 yıldır böyle lince maruz kalmadım. Bu meseleler konuşulabiliyordu” dedi. 

107 yıl önce Tatavla’daki yaklaşık 250 Ermeni aydını, yazar, gazeteci ve sanatçının tutuklanmasıyla başlayan soykırımda katledilenler, 23 Nisan’da İstanbul Şişli’de anıldı. HDP milletvekili Garo Paylan’ın da katıldığı anmada basın açıklamasını Tatavla halkı adına Ferda Önen okudu. 

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Halklar ve İnançlar Meclisi’nin 23 Nisan’da düzenlediği programda Ermeni halkının göç yollarında yaşadıklarını anlatan “Kesik” adlı film izlendi ve Kayuş Çalıkman Gavrilof ile söyleşi gerçekleştirildi.

24 Nisan 2011’de Batman’da askerlik görevini yaparken birlik arkadaşının silahından çıkar kurşunla hayatını kaybeden Sevag Balıkçı, Şişli Ermeni Mezarlığı’ndaki mezarı başında anıldı. Ancak Sevag Balıkçı’nın babası Garbis Balıkçı’nın 24 Nisan 2022 sabahı kalp krizinden hayatını kaybetmesi nedeniyle ailesi anmaya katılamadı.

Nor Zartonk, 23 Nisan’da “1915: Dün ve Bugün” başlıklı bir panel düzenledi. Panelde Dr. Yaşar Tolga Cora “Tanzimattan Meşruiyete Devlet ve Ermeniler: Getiril(e)meyen Eşitlik”, Doç. Dr. Y. Doğan Çetinkaya “1915 öncesi Müslüman Milliyetçiliği ve Gayr-i Müslim Karşıtı Seferberlik (1908-1915)”, Nor Zartonk Eşsözcüsü Norayr Olgar “Adalet ve Yüzleşme Mücadelesi” başlıklı konuları sundu. 

İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi, 23 Nisan’da bir basın açıklaması yaptı. Açıklamayı okuyan İHD Adana Şube Başkanı Yakup Ataş, inkâr politikası yerine soykırım ile yüzleşilmesi için gerekli adımların atılması gerektiğini söyledi.  

İHD İstanbul Şubesi Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon da 24 Nisan’da düzenlediği basın açıklamasında soykırımın tanınması, af dilenmesi ve tazmin edilmesi çağrısı yaptı. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz