Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Medet Önlü için anma töreni

22 Mayıs 2013’te suikast sonucu hayatını kaybeden Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Fahri Konsolosu Medet Önlü, ölümünün 9. yıldönümünde Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesindeki mezarı başında anıldı. 

Törene katılan Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Türkiye ve Ortadoğu Devletleri Genel Temsilcisi Abdulhakim Shaptukaev, Rusya’nın Ukrayna işgaline destek veren Çeçenya lideri Ramazan Kadirov’la ilgili olarak, “Kadirov, Rus bir memurdur. Ukrayna’ya karşı savaşanlar da Rus askeri olarak orada yer alıyor” dedi. 

Göksun ilçesinin Çardak Mahallesi’nde düzenlenen törene, Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Türkiye ve Ortadoğu Temsilcisi Abdulhakim Shaptukaev ile Çeçen ve İnguşların Orta Asya ve Sibirya’ya sürgününün canlı tanığı olan 90 yaşındaki Alvi Saduev, Türkiye’nin değişik bölgelerinde yaşayan Çeçen kökenli vatandaşlar ve mahalle halkı katıldı. 

1944 yılındaki Çeçen sürgününün canlı tanığı Alvi Saduev, yaşam hikâyesinden kesitler anlattı. Çeçenlerin bağımsızlık için verdiği mücadelelere de değinen Saduev, savaş boyunca çok değerleri isimleri kaybettiklerini anlattı. Saduev, Medet Önlü’nün de Çeçen davası uğruna şehit olduğunu söyledi. 

 

“Ukrayna’daki savaşta yer alanlar Çeçenleri temsil etmiyor” 

Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Türkiye ve Ortadoğu Temsilcisi Abdulhakim Shaptukaev ise Çeçen lider Kadirov’un, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalindeki tutumunu asla kabul etmediklerini belirtti ve savaşta yer alanların Çeçenleri temsil etmediğinin altını çizdi. Shaptukaev, “Çeçenler adına konuşma hakkı bizim” dedi. 

  

“Çeçenler adına konuşma hakkı bizim” 

Kadirov’un, Kremlin’den gelen emirleri uyguladığına işaret eden Shaptukaev, “Kadirov her ne kadar başkan olsa da Rus bir memurdur. Onlar, attıkları tüm adımları ve söylediklerini Rus memur olarak yapıyorlar. Çeçenlerle alakalı hiçbir şey yok. Bizim bunu anlamamız gerekiyor. Resmi olarak İçkerya davasında olan başbakanımız Ahmet Zakayev ve onun temsilcileri olarak Türkiye’de, Avrupa’da ya da başka bir ülkede Çeçenler adına konuşma hakkı bizim. Geri kalanın arkasında ise Rus siyaseti var. Kadirov’un yaptığı her şeyin emri direkt olarak Kremlin’den geliyor. Ukrayna’ya giden savaşçılar da Rus askeri olarak gidiyor. Bu, Rusların bir stratejisi. Bir millet içinde fitne oluşturup bölmek ve birbiri ile savaştırmak istiyorlar. Biz, bunları geçtik. Biz, düşmanımızın kim olduğunu biliyoruz. Allah’ın izniyle böyle fitnelere karşı çok dikkatliyiz. Sürgün hükümetin başbakanı Ahmet Zakayev, bizzat Ukrayna’da bulunuyor. Orada bizim için ve Ukrayna halkı için doğru bir şekilde çalışma yapıyor” ifadelerini kullandı. 

Yazarın Diğer Yazıları

Аҧсшәа ацлит

Google аиҭагара программа Translate, 110 бызшәа ааигәа иацлит. Убри ала Google Translate, аиҭагараҿы иқәнарҿиаз бызшәа, хыҧхьаӡарала 243 рҿынӡа инаӡит. Иацлаз бызшәақәа ирылахәуп; Аҧсшәа, Чечен,...

Уҭқу Қаҧ ихьтәы медал

Рашәарамза 13-16 амшқәа рааны, Тиран ақалақь еиҿкааз, Европа Акомандақәа Теквандо Шьампионат аҿы, Дузџье’тәи аспортмен Уҭқу Қаҧ ахьтәы медал ианашьахит. Ҳақан Шьенгьонул азыҟаҵаҩыс идгылаз Уҭқу...

Абазашҭа, нас Черқес Хекә раҭаара

Жьинеҧс Аредколлегиа алахәлацәа, Лиҧҳа Гьул Иылмаз, Хежбевыҟәе Ердоҕан Иылмаз, Карачаи Черқес Ҳәынҭқарра аҳҭнықалақь Черқес иҟо газетқәа Абазашҭа’и, Черқес Хекә’и иаҭааит. Абазашҭа Аредақтор Хада Ҟәыл Фардауыс...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img