Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Saakaşvili’den inciler

Gürcistan’da hapiste bulunan eski cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Gürcü ve Abhazların bir federasyon kurması gerektiğine inandığını belirtti.

Sosyal medyada paylaşım yapan Saakaşvili, kurulacak federasyonun idari merkezinin Kutaisi’de olması gerektiğini de yazdı.

Yeni Gürcü-Abhaz devletinin çifte vatandaşlığa izin vereceğini söyleyen Saakaşvili “Abhazya vatandaşları otomatik olarak Gürcü vatandaşlığına sahip olacak, Gürcistan’ın geri kalanının vatandaşları ise Abhazya vatandaşı olmayacak. Bunu yaparak, asimilasyon korkularını otomatik olarak ortadan kaldıracağız” dedi.

Saakaşvili’nin önerdiği federasyonun Gürcüce ve Abhazca olmak üzere iki resmi dili ve Kutaisi parlamentosunun iki meclisi olacak.

Tiflis’te bir klinikte tedavi gören eski cumhurbaşkanı, Abhazya’nın uluslararası tanınma şansının olmadığını ve Gürcistan’la birlikte “kimlik geliştirme ve koruma garantisi” ile AB’nin bir parçası olabileceğini de sözlerine ekledi.

Saakaşvili, Abhazya ile birleştikten sonra Gürcistan’ın GSYİH’sinin 3-4 yılda 2-3 kat büyüyeceğinden ve 6-7 yıl içinde Gürcistan-Abhaz Federasyonu’nun 20 milyona kadar turist çekebileceğinden emin.

Yazarın Diğer Yazıları

RTÜK, Açık Radyo’nun lisansını iptal etti

“Kâinatın tüm seslerini, renklerini ve titreşimlerini” yasakladınız. Biliniz ki yasağınız ancak kâğıt üzerindedir. Özgürlükleri yaşamın her alanında kısıtlamaya devam ediyorsunuz, basın özgürlüğünü de. Kontrol altında...

Çeçenya ve Putin

İspanyol gazeteci ve insan hakları aktivisti Marta Ter Ferrer’in “Kadirov’un Çeçenya’sı: Kafkasya’daki Putin Rejimi” adlı kitabı yayımlandı. Ferrer’in 8 yıl boyunca Çeçenya’daki insan hakları ihlalleriyle...

3 roman tek kitapta toplandı

Kutarba Hayri Ersoy'un "Sürdüler, Sürgün Oldum", "Sürgün Sessiz Ölür" ve "Çöl Sıcağında Bile Üşürsün Sürgünsen" adlı romanları tek kitap haline getirilerek, Oktay Chkouta çevirisiyle...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img