Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Nazilerin öldürdüğü 8 bin kişinin külleri bulundu

Polonya’nın başkenti Varşova’nın kuzeyindeki Ilowo Osada kasabasındaki “Dzialdowo” isimli toplama kampının yakınında, Naziler tarafından öldürülen 8 bin kişinin külleri bulundu. 

Polonya’da Nazilerin ve Komünist yönetimin işlediği suçları soruşturan Ulusal Anma Enstitüsü (IPN), toprak üstüne çıkartılan küllerin miktarından, bölgede 8 bine yakın kişinin yakılarak öldürüldüğü tahmininde bulunuyor. 

Kampta 30 bin kişinin yakıldığı tahmin ediliyor 

‘Euronews Türkçe’deki habere göre, başkent Varşova’nın kuzeyine 150 kilometre uzaklıktaki Bialucki Ormanları yakınındaki Ilowo Osada kasabasındaki “Dzialdowo” isimli toplam kampı Polonya’nın Almanya tarafından 1939 yılında işgalinin ardından inşa edilmişti. 

Bu kamp siyasi muhaliflerin, Polonyalı elitlerin ve Yahudilerin gözaltı, başka bölgelere transferi ve öldürülmesi için uzun süre kullanıldı. 

Şu ana kadar bu kampta 30 bine yakın kişinin yakılarak öldürüldüğü tahmin edilse de bunu kanıtlayacak deliller şu ana kadar saptanamadı. IPN Savcısı Tomasz Jankowski, “Bölgedeki son buluş, burada en az 8 bin kişinin öldürüldüğünü ortaya koyuyor” dedi. 

Polonyalı elitlere ait 

Her bir insan cesedinin yakılması halinde yaklaşık 2 kilo kül bırakması sonucu, toplam 8 bin kişinin bölgede katledildiği sonucuna varıldı. Jankowski, bölgedeki insan küllerinin özellikle 1939’a öldürülen Polonyalı elitlere ait olduğunun tahmin edildiğini bildirdi. 

Yazarın Diğer Yazıları

«Къэгъэлъэгъонэу Нартхэм Ямашlо»

Сурэтышlэ цlэрыlоу Гусэрыкъо Махьмуд «Нартхэм Ямашlо» зыфиlогъэ иунэе къэгъэлъэгъон, Станбул хьаблэу Меджидиекёй Искуствэ Галерия къыщзэlуихыгъ. Къэгъэлъэгъоныр Мэкъуогъум и 1-15-нэсэ lухыгъэщт. Гусэрыкъо Махьмуд, Тыркуем Културэмкlэ...

Ягъан Дениз хадзыжьыгъ

Тыркуем, Гъэтхапэм и 31-рэ тхаумафэм, Шъолъыр пашэхэм яхэдзынхэр щыкlогъагъэх. Нэбгырэ милион 48-рэ мин 256.117-рэм ащ амакъэхэр щатыгъ ыкlи илъэситфым лэжьэщт унэшъошlыхэр хадзагъагъэх. Ау мыдэныгъэ...

Черкес лъэпкъ гъэкlодыр зэльашlэн фае, аштэн фае

КАФФЕД-р Дюзджэ Кавказ Хасэхэм я Федерация (КАФФЕД), Черкес Лъэпкъ Гъэкlодыр ыкlи Хэкур Ягъэбгынэным и я 160-рэ илъэс къалэу Дюзджэ щыхигъэунэфыкlыгъ. Жьоныгъуакlэм и 25-рэм зэхащагъэ зэlукlэм...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img