‘Türkiye’deki binaların yüzde 60’ı kaçak’

0
188

32 yıldır Türkiye’de yaşayan Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, Vatan gazetesine verdiği röportajda “Bu denli büyük bir felaket yaşamamızı neye bağlıyorsunuz?” sorusuna şu cevabı verdi: “Ruhsatsız kaçak yapılara. Yıkılan yapılara baktığınızda yeni binalar da ağırlıkta, sadece eski binalar değil yerle bir olan. Bu binaların hiçbiri yapı denetimine uygun değil.

Türkiye’deki binaların yüzde 60’ı kaçak. Bu, korkunç bir rakam. Devlet ve belediye ruhsatsız binalara geçit vermemeli. Japonya’da bir tane kaçak bina yok. Bizde de eski binalar var ama yönetmeliğe uygun. Yıkılmıyor.

Türkiye’de 1 metrekarede 1 insan varsa Japonya’da 4 insan var. Alan yetersizliği nedeniyle Japonya’da gökdelenler yapılıyor. Fakat Türkiye’de Konya gibi düz bölgeler mevcutken Ankara, İstanbul, İzmir gibi şehirlerde dikey mimari seçiliyor. Deprem büyüklüğü olarak Türkiye, Japonya’dan daha şanslı ama depremde ölen kişi sayısına baktığımızda Türkiye, dünyada üçüncü sırada yer alıyor. Bu ölüm oranını utanarak söylüyorum.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz