Sanatçılar ‘kent meclisleri’ kuracak

0
40

Özgür Sanat Meclisi, Kadıköy Müze Gazhane’de “Sanatçılar Konuşuyor” başlığı altında bir toplantı yaptı. 500 sanatçının çağrısıyla 17 Nisan’da gerçekleştirilen toplantıya Gölge Kültür Sanat Merkezi (GKSM), Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı (BEKSAV) yöneticileri, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu ve Yeşil Sol Parti milletvekili adayı Kerem Fırtına da katıldı.

Sanatçıların güncel sorunlara dair çözüm önerilerini dile getirdiği toplantıda, bir manifesto oluşturulması ve örgütlü bir sanatçı dayanışması kurulması için sanatçılara çağrı yapıldı.

Karşı Sanat’tan Feyyaz Yaman, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat ve Eşber Yağmurdereli’nin konuşmalarının ardından eşitlikçi-çoğulcu yurttaşlık hakkı ve özgür bir sanat ortamı için Özgür Sanat Meclisi altında örgütlü bir adım atma konusunda çağrı yapıldı. Toplantıda alınan karara göre seçilen 10 sanatçı, “kent meclisleri” kuracak, sanatçılar arasında örgütlenmeyi sağlayacak.

“Sanatçılar Konuşuyor”un çağrıcıları arasında, şair Ahmet Telli, yazar ve gazeteci Ahmet Nesin, şarkıcı Feryal Öney ve Cahit Berkay, yazar Ahmet Ümit, oyuncu Nur Sürer ve yazar Mine Soysal da yer aldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz