‘Kadının Toprağı, Kadının Hakları’

0
465

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri António Guterres, “17 Haziran Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü” vesilesiyle yayımladığı video mesajında dünyadaki tarım alanlarının yüzde 40’ının bozulmuş durumda olduğunu, bunun da gıda üretimini tehlikeye attığını, biyolojik çeşitliliği tehdit ettiğini ve iklim krizini daha da derinleştirdiğini söyledi.

Bu yılki teması Kadının Toprağı, Kadının Hakları” olan gün hakkında açıklama yapan Guterres şu ifadeleri kullandı: “Hayatta kalmamız toprağa bağlı. Yine de ona saygısızca davranıyoruz. Sürdürülebilir olmayan tarım, toprağı doğal süreçlerin geri getirebileceğinden 100 kat daha hızlı aşındırıyor. Bu durumdan en çok kadınlar ve kız çocukları etkileniyor. Toprağa kötü muamele etmemizden kaynaklanan gıda eksikliği, su kıtlığı ve zorunlu göçten orantısız bir şekilde zarar görüyorlar. Pek çok ülkede yasalar ve uygulamalar kadınların ve kız çocuklarının toprak sahibi olmasını engelliyor.”

Kadınların sahip oldukları yerlerde toprağı onardığını ve koruduğunu, verimliliği arttırdığını, kuraklığa karşı direnç oluşturduğunu sözlerine ekleyen Guterres, “Tüm hükümetleri, kadınların toprak sahibi olmalarının önündeki yasal engelleri ortadan kaldırmaya ve onları politika oluşturma sürecine dahil etmeye çağırıyorum” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz