Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Lüksemburg, Holodomor’u soykırım olarak tanıdı

Lüksemburg Parlamentosu’nun 13 Haziran’da düzenlediği oylamada, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) döneminde yaklaşık 4,5 milyon Ukraynalının açlıktan hayatını kaybettiği Ukrayna Kırımı (Holodomor), soykırım olarak ilan edildi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, oylamanın ardından Twitter hesabından, “Bu tarihi oylama için Lüksemburg’a teşekkür ederim. Dünya, Kremlin rejiminin suçlarına asla müsamaha göstermeyecek” ifadelerini paylaştı.

Lüksemburg’un aldığı karar ile Temmuz 2023 itibariyle Holodomor, 34 devlet ve 1 uluslararası kuruluş tarafından resmen soykırım olarak tanınmış oldu.

SSCB’nin 1932-1933 döneminde Ukrayna topraklarında milyonlarca kişiyi aç bırakıp ölüme terk ettiği kıtlık, Holodomor olarak anılıyor. Holodomor’da yaklaşık 4,5 milyon kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Holodomor’un sebeplerinden en önemlisi, Josef Stalin liderliğindeki Sovyet yönetiminin uygulamaya çalıştığı ekonomik ve sosyal politikalardı.

Ukrayna’da her yılın kasım ayının son cumartesi günü, “Holodomor Kurbanlarını Anma Günü”dür.

Yazarın Diğer Yazıları

‘Bir Yazar, Bir Eser’

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) 18 Mayıs’ta sosyal medya hesaplarından Ayça Atcı ve Nevzat Tarakçı’nın sunumuyla yayımlanan “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programın konuğu, Aralık...

10 Ekim Ankara Katliamı davasında AYM’nin ‘dayanaktan yoksun’ kararı

Anayasa Mahkemesi (AYM), 10 Ekim 2015’te gerçekleşen Ankara Katliamı’nda sorumluluğu olan emniyet müdürleri hakkındaki başvuruya ilişkin kararını sekiz yıl sonra verdi. Mahkeme, 16 Mayıs’ta...

Deniz Yağan seçildi

Türkiye’de 31 Mart Pazar günü sandık başına giden 48 milyon 256 bin 117 seçmen, 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticilerini belirlemişti. Seçimlerin ardından...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img