‘Kadınlara yasak üstüne yasak getirilen Afganistan’daki rejim, insanlığa karşı bir suç’

0
506
Afganistanın başkenti Kabilde bir araya gelen kadınlar, bir kontrol noktasında Taliban tarafından öldürülen Zainab Abdullahi ve Aalia Azizi için adalet talep ttiler. Kadınlara yönelik kısıtlamaların kaldırılmasını isteyen pankartlar da taşıyan kadınların gösterilerini izleyen silahlı Taliban güçleri arasında yer alan bir kişi elindeki biber gazı spreyini de kullandı. (Zerah Oriane/Abaca Press - Depo Photos)

Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK) Taliban‘ın Afganistan‘da kadınlara yasak üzerine yasak getirdiği rejimin insanlığa karşı bir suç olduğuna dikkat çekti. EŞİK, Taliban’ın Afganistan’daki ikinci yılında, BM Güvenlik Konseyi kararı ile Afganistan’daki duruma dair bağımsız değerlendirmeden sorumlu misyonun özel koordinatörlüğü görevine getirilen Feridun Sinirlioğlu‘na mektup gönderdi.

15 Ağustos 2021’de Afganistan’da iktidarını ilan eden Taliban rejimi, 90’lı yıllardaki sert politikalarından vazgeçtiğini söyleyerek, özelde kadın haklarına ilişkin “ılımlı” mesajlar vermiş, dünya ülkelerinden destek almaya çalışmıştı. EŞİK, Taliban’ın verdiği sözü bir ay geçmeden unutarak, iki yıl içinde ülkeyi kadınlar ve kız çocukları için yeniden bir hapishaneye çevirdiğine işaret etti.

Taliban’ın kurallarına göre Afganistan’da yaşayan kadınlara; okula gitmek, çalışmak, spor yapmak, şarkı söylemek, parka ya da pikniğe gitmek, kuaföre gitmek, ibadethanelere gitmek, yanında bir erkek akraba olmadan taksiye binmek, doktora gitmek, tek başına 72 kilometreden uzağa seyahat etmek, araba kullanmak yasak.

EŞİK tarafından yapılan açıklamada, Afganistan’daki yasakçı zihniyetin kadınları neredeyse nefes alamayacak noktaya getirdiği vurgulandı. Ayrıca Afganistan’da gelinen durumun cinsiyet temelli zulüm ve toplumsal cinsiyet temelli bir “apartheid” rejimi olduğu; insanlığa karşı bir suç olduğu belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Küresel kadın hareketi, Güney Afrika Cumhuriyeti’ndeki ırka dayalı apartheid rejimine karşı yürütülen mücadeleye atfen cinsiyete dayalı apartheid kavramının uluslararası hukukta suç olarak kabul edilmesi için bir kampanya başlatmıştır. Karima Bennoune tarafından hazırlanan raporda açıklanan gender apartheid kavramı, kadınlara ve insanlığa karşı suçlar bağlamında önemli bir açılım sunmaktadır.

Bu kampanyanın başarıya ulaşması ve Afganistan’da ve başka coğrafyalarda Taliban, İŞID benzeri oluşumların mahkûm edilmesi; dünyanın eşit, özgür ve barış içinde yaşanabilir bir yer olmasına önemli bir katkı olacaktır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz