Arjantin’de sandıktan ‘aşırı sağ’ çıktı

0
67

Arjantin’de 19 Aralık’ta yapılan devlet başkanlığı seçimlerini Arjantin Merkez Bankası’nı kapatma ve dolarizasyon sözü veren aşırı sağcı Javier Milei kazandı. 2027’ye kadar devlet başkanlığı görevini yürütecek olan Milei, 10 Aralık’ta Alberto Fernandez’den görevi devralacak.

Seçime katılım oranının yüzde 76 olduğu kaydedildi.

Özgürlük Gelişimi Partisi’nin adayı Milei, oyların yüzde 56’sını alarak devlet başkanı seçilirken, “Peronist” ittifakı adayı ve Arjantin Ekonomi Bakanı Sergio Massa ise oyların yüzde 44’ünü aldı. Sonuçların beklentilerinin uzağında gerçekleştiğini belirten Massa, “Arjantinlilerin önümüzdeki 4 yıl için Milei’yi tercih etmelerinden ötürü arayıp kendisini tebrik ettim. Bunu yaparken en önemli şeyin, bunca zorluk arasında birlikte yaşama, diyalog ve barışa saygı olduğu mesajını kendisine ilettim” ifadelerini kullandı.

Massa, Arjantin halkının başka bir yol seçtiğini vurgulayarak, “Yarından itibaren siyasi ve ekonomik işleyiş konusunda bütün sorumluluk seçilmiş başkana aittir” değerlendirmesinde bulundu.

 

Javier Milei’nin seçim vaatleri

Buenos Aires’teki Libertador Otel’de destekçilerine seslenen Milei, “Çöküş modelinin sonu geldi, artık geriye dönüş yok. Nereden gelirse gelsin yeni Arjantin’e katılmak isteyen herkes memnuniyetle karşılanacak. Şiddete başvuranlara, düzeni bozanlara yer yok” dedi.

Devletin “yoksullaştırıcı” modelinin her yerde sona erdiğini vurgulayan Milei, “Arjantin’de çöküşün sonu bugün başlıyor ve bugün ülke tarihinde yeni bir sayfa açıyoruz. Devletin paylaşacak bir ganimeti olduğu düşüncesi son buluyor. Bugün Arjantin’in yeniden inşası başlıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Milei’nin seçim vaatleri arasında Arjantin Merkez Bankası’nı kapatmak, ulusal para birimi peso yerine dolara geçmek, bazı bakanlıkların kapatılması, emeklilik maaşlarına ayrılan fonların azaltılması, sosyal yardımların kademeli düşürülmesi, ateşli silahlara erişim ve organ ticaretinin serbest bırakılması yer alıyordu.

 

Alberto Fernandez açıklama yaptı

Öte yandan, Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez, sosyal medya hesabı X’teki açıklamasında, halkın seçimde iradesini ortaya koyduğunu belirtti. Fernandez, “Milyonlarca Arjantinli erkek ve kadın oy kullanmaya gitti ve önümüzdeki 4 yıl boyunca ülkenin kaderini belirledi. Kendi adıma, her zaman adil, özgür ve egemen bir ülke için mücadeleye devam edeceğim. Tüm kesimlerle birlik ve beraberlik içinde demokrasiyi ve cumhuriyetin kurumlarını güçlendirmek için çalışacağım” dedi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz