Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Alan Kültür ve Yardım Vakfı’nın Osetya temasları

Bu yıl Alan Kültür ve Yardım Vakfımızın Osetya ile yoğun temasları oldu. Kışın Kuzey’de yapılan Gogiçatı İzolde’nin düzenlediği “Nartlar” ulusal defilesi ve gösterileri için atavatana giden vakıf yönetim kurulu üyeleri Sadrettin Kuşoğlu, Leyla Kılıç, Metin Ayhan ve Can Aslan, İzolde’nin yanı sıra eski başkan Bitartı Vychslav tarafından ağırlanmışlar, İrışton TV’nin program konuğu olmuşlar, Kültür Bakan Yardımcısı Oset Yüksek Konseyi İştır Nıxaş Başkanı ve Tarih Enstitüsü Başkanı tarafından da kabul edilmişlerdi.

Vakıf heyetimiz, K. Osetya Cumhuriyeti Devlet Başkanı Sergey Menyayla ve resmi yetkililer ile toplantıda

Bu yılki ziyaretlerin ikincisi nisan sonunda yine Kuzey Osetya’ya yapıldı. Bu ziyarette Kuzey Osetya Cumhuriyeti Devlet Başkanı Sergey Menyayla (Сергей Иванович Меняйло) ile görüşüldü. Vakfımızın faaliyetlerini anlatıp, bilgi veren heyetimizin yanı sıra bakanlar, Iştır Nıxaş Başkanı Vattatı Zelim ve SOİGSİ Direktörü Kanıkoatı Zalina da bu toplantıda hazır bulundu.

Başkanlarımız eski parlamenter ve yazar Kelehşatı Kazbek ile görüşerek üstün hizmet plaketini ve sertifikasını sundular

Kafkasya genelinde resmi görüşmeler yapan KAFFED heyetinin talebiyle beraber Beslan Okulu ve mezarlığı da ziyaret edildi. Vakfımızın Beslan konusunda yaptığı çalışmalar için vakıf adına başkanımız Sadrettin Kuşoğlu’na Beslan fahri hemşeriliği ve bir madalya sunuldu. Kuşoğlu ödülü alırken yaptığı konuşmada “Bu çalışmalarda emeği benden daha çok olan insanlar var. Bu ödülü onlar adına alıyor ve emeği geçenler ile Poyrazlı, Boyalık, Karabacak’a teşekkür ediyoruz” dedi.

Osetya’nın en ünlü yemek şeflerinden, aşçılık meslek okulu açan Abiti Valeri de heyetimize bir davet verdi. Davette bir dans ekibi, üç tanınmış şarkıcı, gençlerden oluşan bir orkestra ile şiir okuyup stand-up yapan bir genç de sahne aldı. Anadilimizi en iyi konuşanlardan biri olan Valeri’nin okulunda Ruslar bile Osetçe konuşmak zorundaymış.

Bu ziyaret sırasında Osetya’nın köklü üniversitelerinden Gimi Teknik Üniversitesi de ziyaret edildi ve işbirliği konuları değerlendirildi, daha sonra uzlaşılan hususların bir protokole bağlanması kararlaştırıldı.

KAFFED heyeti ile Alan Vakfı temsilcileri Beslan Anıt Mezarlığı ziyaretinde

Resmi ve yarı resmi görüşmelere ek olarak temsilcilerimiz, İrışton TV ekiplerinin eşliğinde üç farklı bölgeyi ziyaret etti ve bu ziyaretler boyunca bir belgeselin parçası olacak çekimler yapıldı. Henüz bu belgesel yayımlanmadı, yayımlanınca sizlerle paylaşacağız ama temsilcilerimizle yapılan bir TV söyleşisini (https://www.facebook.com/alankulturveyardimvakfi/videos/1863388760802968) adresinde bulabilirsiniz.

K’anık’uatı Remzi adına açılan parkta Güney Osetya Cumhuriyeti Türkiye Temsilcisi Xoşitı Burhan ve Alan Vakfı Başkanı Kuşatı Sadrettin

Bu ziyaret sırasında Kuzey Osetya Cumhuriyeti Milliyetler Bakanı Alan Bagiyev de düzenlediği basın toplantısında “80’den fazla Oset topluluğu ve diasporası arasında en aktif ve etkin olanın Türk diasporası olduğunu” söyledi. Türkiye’de yaşayan Oset diasporamızın başında büyüklerimizi vakfın etrafında toplamayı başaran harika bir soydaşımız, Kuşatı Sadrettin var. Vakıf bugün Türkiye çapında merkezi bir yapıdır. Türkiyeli Osetler 150 yılı aşkın bir süredir sadece ‘Osetliğini’ değil, dilini ve kültürünü de korumuştur” diye konuştu. Yine ulusal kanal İrışton TV’de yayımlanan, Tsærik’ati Oksanæ’nin sunduğu Ælxuynæ programında Kuzey Osetya Cumhuriyeti Kültür Bakan Yardımcısı Kuşatı Zalina’nın konuk olduğu, Türkiye Osetlerine dair bir bölüm yayımlandı. Türkiye de yaşayan Osetlerin göç sürecinin, tarihsel gelişmelerin ve mevcut durumlarının anlatıldığı bu programda hem sunucu hem de konuk Türkiye’de yaşayan Osetlerin kültürümüze sahip çıkmalarını takdir ederek bu hassasiyetimizin atavatandakilere de örnek olması gerektiği konusunda uzlaştılar.

Geçen ay ise yapılan parlamento seçimleri dolayısıyla Güney Osetya’dan gelen bir davet üzerine, eski başkanlarımızdan Güney Osetya Cumhuriyeti Türkiye    Tam Yetkili Temsilcisi Xoşitı Burhan ile Alan Kültür ve Yardım Vakfı Başkanımız birlikte Kuzey ve Güney Osetya ziyareti gerçekleştirdiler. Başkanlarımız Güney Osetya Cumhuriyeti Devlet Başkanı Alan Gagloyev ile de görüştüler. Seçimlerde Uluslararası Seçim Gözlemciliği görevini de üstlenen başkanlarımız, seçimleri “gayet medeni, kavgasız ve sakin bir seçim” olarak tanımladılar.

İrışton TV’de Kültür Bakan Yardımcısı Kuşatı Zalina’nın konuk olduğu Türkiye Osetlerine dair programı Tsærik’ati Oksanæ sundu

Kuzey’de SOİGSİ Enstitüsü’nü ve Iştır Nıxaş’ı ziyaret eden başkanlarımız, yakın zamanda vefat eden yazarlarımız Khod’du Kamal ve Hoodzatı Ehşar’ın evlerini ziyaret ederek vakıf adına ailelerine taziyelerini de sundular. Güney Oset-ya’da Dışişleri Bakanı, Kültür Bakanı, Devlet Üniversitesi Rektörü, Yazarlar Birliği Başkanı’nın yanı sıra Fidiveg Dergisi, İron Tiyatrosu, Şimd Dans Ekibi ve Osetya Sputnik Radyo kurumlarının yetkilileri ve eski parlamenter ve yazar Kelehşatı Kazbek ile görüşerek plaketlerini ve sertifikalarını sundular.

Kuzey’de ulusal kanal İrışton TV’yi ziyaret edip bir programa katılan temsilcilerimiz Güney’de de Osetya Sputnik Radyo kanalını ziyaret edip “Enformasyon Merkezi” programına katılarak Vakfımız ve Diasporamız hakkında bilgiler verdiler.

Üniversiteler de başkanlarımıza ilgi gösterdi. İron Dili Edebiyatı Fakültesi öğrencileri ve okullarda anadili öğretmeni olan eğitmenlerin davetlisi olarak başkanımız bir toplantıya konuşmacı olarak katıldı ve vakfımızı, etkinlilerini anlattı. Yine üniversitenin Dağcılık Kulübü öğrencilerinin daveti ile bir sohbet toplantısına katıldı.

Bir önceki, ilk Güney Osetya Cumhuriyeti Türkiye tam temsilcisi eski başkanlarımızdan X’anıx’uatı Remzi Yıldırım adına açılan parkı da ziyaret eden başkanlarımız başta olmak üzere atavatan ile ilişkilerimizi geliştiren tüm vakıf temsilcilerimize şükranlarımızı sunarız.

Yazarın Diğer Yazıları

Osetya-Alanya bayrağı ve armasındaki ulusal semboller – 2

Osetya Cumhuriyetleri - Alanya Devlet Armaları  Yazımızın ikinci bölümünde Kuzey ve Güney Osetya Cumhuriyetlerinde kullanılan devlet armalarını ve bunlardaki sembolizmi ele alacağız. Kuzey Osetya devlet...

Oset sineması asil ‘Dağlı’sı Cusoytı Murat’ı kaybetti, RUXŞAG U!..

Osetyalı yönetmen ve senarist, onurlu kültür çalışanı Cusoytı Murat (Dzhusoev) 17 Nisan’da 65 yaşında vefat etti. Sinemanın gelişimine yaptığı katkılardan ve uzun yıllar süren...

Osetya-Alanya bayrağı ve armasındaki ulusal semboller – 1

Osetya bayrağındaki renklerin sembolik anlamları kısmen bilinse de Osetya devlet armasındaki sembolizm yaygın olarak bilinmemektedir hatta pek çok kişi armadaki sembol hayvanı, nispeten kısa...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img