Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Rus ajandan itiraf

İkinci Çeçen savaşına katılan Rus özel tim askerinin tuttuğu "savaş günlüğü" Çeçenistan’da yaşanan insan hakları ihlallerini bir kez daha gözler önüne serdi.

Times gazetesine konuşan eski ajan Aleksi Potyomkin, 1996’da Grozni’deki hastanede görev yapan 6 Kızılhaç çalışanını kendilerinin öldürdüğünü açıkladı. Potyomkin, Çeçen gerillaların üstüne yıkılan olayın sorumluluğunun Rus Federal Güvenlik Servisi’ne (FSB) ait olduğunu söyledi
Katliamın, Rusya’yla Çeçenistan arasında o dönemde kabul edilen iki yıllık ateşkesin şartlarını ihlal eden FSB’nin “bul ve yok et” birimi tarafından gerçekleştirildiğini belirten Potyomkin, bugün eşi ve üç çocuğuyla Almanya’nın küçük bir köyünde saklandığını ve iki Batılı istihbarat örgütünden birine sığınmak için girişimlerde bulunduğunu da ekledi.
Bir İspanyol, iki Norveçli, bir Kanadalı, bir Yeni Zelandalı ve bir Hollandalı hemşirenin yaşamını yitirdiği olayın ayrıntılarını anlatan Potyomkin, Çeçenlerle çatışmaya girdikten sonra hastaneye baskın yaptıklarını, ancak ölenlerin “hayalet” diye nitelendirdikleri Çeçenler değil, yabancılar olduğunu görünce şaşırdıklarını anlattı. Daha sonra saldırıyı Çeçenlere aitmiş gibi göstermek için ortalığa Çeçen kimlikleri dağıttıklarını belirten Potyomkin’in bu sözlerinin Rusya’nın başını ağrıtacağı ortada.
Potyomkin’in konuyla ilgili söyledikleri, FSB’den ayrılmadan önce çaldığı bir telsiz kayıt dökümüyle de destekleniyor. Ancak Potyomkin’in taşıdığı sırlar bununla sınırlı değil.
Son yedi yıldır Rus istihbaratının Batı Avrupa’da yürüttüğü gizli bir operasyonun parçası olan Potyomkin, “Elbette operasyonla ilgili bir soruşturma yapılmadı. Sonuçta biz binlerce kayıp vermişken, birkaç tane yabancının ölümü generalleri neden kaygılandırsın ki?” dedi.
Ancak bu açıklamanın bedeli bugün de çok yüksek olabilir. Eğer yapılacak soruşturmalarla, olayın gerçekten Rusya’nın eliyle yapılan bir kıyım olduğu ortaya çıkarsa, ölen hemşirelerin aileleri, Moskova’ya karşı dava açabilir. (Planet)
Askerin günlüğündeki vahşet
İkinci Çeçen savaşına katılan Rus özel tim askerinin tuttuğu "savaş günlüğü" Çeçenistan’da yaşanan insan hakları ihlallerini bir kez daha gözler önüne serdi.
Günlüğünü Rus Novaya Gazeta’da yayınlamaya karar veren askerin anlattıkları, yargısız infazları, yaralılara işkenceyi, Rus askerlerin komutanlarıyla yaşadıkları sıkıntıları açıkça ortaya koyuyor.
İşte Rus basınına yansıyan o günlükten bazı notlar:
"Birkaç kadının intihar saldırısına hazırlandığına dair haber aldık. Köye girerek üç kadını gözaltına aldık. Onları askeri üsse götürerek sorguya çektik. Sorgu sonrasında kadınları kurşuna dizdik ve cesetleri asitle yaktık. Bundan önce hiçbir kadını öldürmediğim için kendimi rahatsız hissediyorum."
"Yaralı direnişçilerin bulunduğu bir hastaneye girdik. Orada Çeçenlerin yanı sıra Ruslar da bulunmaktaydı. Onların neden savaştıklarını bir türlü anlayamadım."
"Yaralıları vurduk"
Görev yaptığı askeri merkeze ilk Rus cesetlerinin gelmeye başladığı ve ilk kez çatışmaya girdiği günlerde yaşadığı korkuları da günlüğüne kaydeden Rus asker, sivil halkın direnişçilere destek verdiğini ve onları sakladığını belirtiyor.
Çatışma yaşanan bölgelerde insan cesetleri ve parçaları bulunduğunu, yaralıların dövülerek götürüldüğünü anlatan asker, bir köyde yaşanan çatışmalar sonrasında yaralıların tamamının kendileri tarafından kurşuna dizilerek öldürüldüğünü yazıyor.
Savaş sırasında Rus askerleri içinde kayıpların arttığını ancak sayı hakkında doğru bilgi verilmediğini söyleyen Rus asker, kendisi dahil birçok askerin psikolojik sorunlar yaşadığını ve bu sorunların aile ortamında sürekli hissedildiğini de kaydediyor. (www.kafkasevi.com)

Sayı : 2010 11

Yayınlanma Tarihi: 2010-12-01 00:00:00

Yazarın Diğer Yazıları

«Къэгъэлъэгъонэу Нартхэм Ямашlо»

Сурэтышlэ цlэрыlоу Гусэрыкъо Махьмуд «Нартхэм Ямашlо» зыфиlогъэ иунэе къэгъэлъэгъон, Станбул хьаблэу Меджидиекёй Искуствэ Галерия къыщзэlуихыгъ. Къэгъэлъэгъоныр Мэкъуогъум и 1-15-нэсэ lухыгъэщт. Гусэрыкъо Махьмуд, Тыркуем Културэмкlэ...

Ягъан Дениз хадзыжьыгъ

Тыркуем, Гъэтхапэм и 31-рэ тхаумафэм, Шъолъыр пашэхэм яхэдзынхэр щыкlогъагъэх. Нэбгырэ милион 48-рэ мин 256.117-рэм ащ амакъэхэр щатыгъ ыкlи илъэситфым лэжьэщт унэшъошlыхэр хадзагъагъэх. Ау мыдэныгъэ...

Черкес лъэпкъ гъэкlодыр зэльашlэн фае, аштэн фае

КАФФЕД-р Дюзджэ Кавказ Хасэхэм я Федерация (КАФФЕД), Черкес Лъэпкъ Гъэкlодыр ыкlи Хэкур Ягъэбгынэным и я 160-рэ илъэс къалэу Дюзджэ щыхигъэунэфыкlыгъ. Жьоныгъуакlэм и 25-рэм зэхащагъэ зэlукlэм...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img