Ardzınba’yı andık

0
61

Şimdi sessiz duruyoruz
kıyısında bir düşüncenin
unutmamak için,
Çünkü unutuşun kolay ülkesindeyiz
durmadan düşünüyorum
ne kadar çok öldük
yaşamak için
Abhaz ulusu efsane lideri andı
Abhazya Kurtuluş Savaşının Başkomutanı, Bağımsız Abhazya Cumhuriyeti’nin Kurucusu, Devlet Adamı Vladimir Ardzınba ölümünün ikinci yılında tüm Kafkas Dernekleri’nde, anavatan Abhazya’da ve yurt dışında çeşitli etkinliklerle anıldı.
İstanbul’da yaşayan Abhazlar ve Ardzınba sevdalıları 4 Mart’ta, İstanbul Kafkas Abhazya Kültür Derneği’nde bir araya geldi. Radikal Gazetesi Dış Haberler Müdürü Gazeteci-Yazar Kafkasya ve Ortadoğu Uzmanı Fehim Taştekin, Abhazya Bağımsızlık Savaşı sırasında Abhazya’da bulunarak savaş dönemini izleyen ve Türkiye kamuoyunu bilgilendiren Gazeteci-Yazar Nazım Alpman’ın konuk olduğu programda, Abhaz Parlamentosu’ndan temsilciler de gecede hazır bulundu. Konukların Ardzınba ve savaş sürecine ilişkin tanıklıklarını anlattığı anma programında Abhazya Parlamentosu Alpman Ve Taştekin’i “Axdz-apşa” ile ödüllendirdi. Liyakat Madalyaları Abhazya’nın Türkiye temsilcisi Vladimir Ayüzba tarafından takdim edildi.
Kafkas-Abhazya Dayanışma Komitesi’ndaki anma iseVladimir Ayüzba’nın ev sahipliğinde Temsilcilik Ofisi’nde yapıldı. Anmaya, Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğundan Nikolai Viktorovich Kuzovenko, Vakıf ve Dernek temsilcileri ile Kafkas -Abhazya Dayanışma Komitesi üyeleri katıldı.
Halklar dayanışmalı”
Ankara Abhaz Kültür Derneği’ndeki törenin açış konuşmasını Dernek Başkanı Cahit Kale yaptı. Ardından M. Ayhan Ciba daha sonra sırayla Ayhabılar Kurulu Başkanı Osman Akyol ve Av. Sefer Berzeg de birer konuşma yaptı. Sefer Berzeg konuşmasında Vladislav Ardzınba’nın 27 Ocak 1993’deki tarihi konuşmasına atıf yaparak, Kafkasya’daki kardeş halkların bir arada dayanışma içerisinde olmalarının gerekliliğine işaret etti.
***
Ruslar, Ermeniler, Tatarlar”
Berzeg’in atıf yaptığı o konuşmada Vladislav Ardzınba şunları söylüyor:
Değerli soydaşlarım ! Anavatanımızın geçmiş iyi ve kötü döneminden bahsetmeyi gereksiz buluyorum .Bu konuda bilgi sahibi olmayanımız yoktur. Düşünmemiz gereken şey,bugünümüz ve geleceğimizin nasıl olacağıdır. Bugün halkımızın ,olmak yada olmamak sınırında bulunduğunu açıkça söylemeliyiz. Beş ay önce düşman ağır silahlar ve savaş uçakları desteğinde ana vatanımıza Saldırdı. Onun amacı Devletimizi ve halkımızı ortadan kaldırmaktı Bu gayeyle silahsız insanları ,kadınları çocukları öldürüyor,her şeyi yağmalıyor,Paha biçilmez tarihi ve kültürel değerlerimizi yakıp yok ediyor.Düşman amacını düşündüğü gibi kısa sürede gerçekleştiremedi.Abhazyada yaşayan Abhazlar’ın silahlı direnişine Kuzey Kafkasyalı kardeşlerimiz Türkiye ,Suriye ,Ürdün’de yaşayan Abhazlar, Kabardeyler, Adıgeler, Ubıhlar aynı şekilde Ruslar Ermeniler, Tatarların temsilcileri, doğrudan yana olanlar destek verdiler. Görüldüğü gibi savaşın boyutları genişledi. Altı aya yaklaşan bu savaşta düşmanın silah ve insan kaybı çok. Bizim, zaferden başka yolumuz yoktur. Anavatanımızı özgür hale getirmeliyiz. İşte böylesi bir ortamda , Dünyada yaşayan tüm Çerkeslere, anavatanımıza ellerinden gelen yardımı yapma çağrısında bulunuyorum. Her şeyden önce ülkemizi düşmandan temizledikten sonra topraklarımıza yerleşecek ve burada kalacak insanlarımıza ihtiyaç duymaktayız. Artık ,Anavatanımızın kaderini ve geleceğini kendi ellerimize almamızın zamanı gelmiştir. Yarınki günlerimizin nedenli güçlerle dolu olduğunu çok iyi biliyorsunuz. Ancak Abhazya daki nüfusumuz böyle az olduğu sürece ve nerede olursa olsunlar tüm Çerkesler bu konuya gereken ilgiyi göstermedikleri müddetçe topraklarımızı ele geçirmek isteyenlerin ,bugün olduğu gibi gelecekte de var olacaklarını bilmenizi istiyorum. Hatırlatmaya gerek yok. Aynı durum Kafkasya’nın tümü için geçerlidir. Nerede olursak olalım Anavatanımız bizi bir araya getirmelidir. Bunu gerçekleştirmek zor olsa bile tüm gücümüzü ve bilgimizi bu noktada yoğunlaştırmalıyız. Apsualar, Anavatana dönmenizden başka çare olmadığını düşünün. Bugün kan gözyaşı ve zorluklar içersindeki anavatanımızın sizsiz ve bizsiz geleceğinden bahsetmek mümkün değildir. Hepimiz içtenlikle gücümüzü birleştirdiğimizde geleceğimizin güzel olacağına inanıyorum. Değerli soydaşlarım! Uzak görüşlülüğünüzü gösterin. Gelecek nesillerimizi, geleceğimizi düşünün. Vatanlarından uzak kalanların ulusal bilinç sahibi olmalarının zor olacağını düşünün. Gençlerimiz zor olduğu halde, yiğitlikle ilk adımları attılar. Elde silah savaşıyorlar. Kim bizim kadar zorlukların üstesinden gelebildi ki ! Bunun da üstesinden geleceğiz. Ulusumuzu ,dilimizi ve atalarımızın binlerce yılın içerisinden bize ulaştırdığı ulusal kültürümüzü yaşatalım. Bunun anayurdumuz dışında hiçbir yerde gerçekleşemeyeceğini bilmelisiniz. Yüce Tanrı’nın bu uğraşımızda bizlere güç ,cesaret ,sabır vermesini ve yardımını esirgememesini diliyorum.

Sayı : 2012 03

Yayınlanma Tarihi: 2012-03-01 00:00:00