Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Yıspı evi dile geldi

Maykop’ta çöken ‘yıspı evlerin’ birinde insan kemikleri bulundu. San Petersburg’tan gelen arkeologların belirttiğine göre, on kişilik bir aileye ait olduğu sanılan kemik parçalarının içinde cocuk kemikleri de var. Bulunan kemiklerin 4 bin yıl öncesine ait olduğu tahmin ediliyor.

Bu dolmenler ilk kez 1904 yılında bulunmuştu, bunları literatüre kazandıran da ünlü Rus arkeolog Yevgeni Filisin olmuştu. Bu yıspı evleri, ‘hacıku’ grubu diye adlandırılıyor.

Adıgey Cumhuriyeti yönetimi, yapılan arkeolojik çalışmalara yarım milyon ruble bütçe ayırdı. On kişilik kazı grubunun başında ünlü arkeolog ve biliminsanı Viktor Trofimov var.

Kazıda insan kemiklerinin yanı sıra kap-kacaklar, küp parçaları, bronzdan broşlar ve çeşitli yaşam gereçleri bulundu. Biliminsanları, yıspı evlerinin sadece yaşam alanı değil aynı zamanda da mezar olarak kullanıldıklarına işaret ediyor, yıspı evlerinin büyük tarihi degerleri olduğunu ve bunların öğrenilmesiyle insanlığa ışık tutacaklarına inanıyorlar.

“Üzerinde çalıştığımız yıspı evlerini oldukları gibi muhafaza etmeye çalışıyoruz” diyor Viktor Trofimov. “Onlar parçalanmış olsa da, yassı taşların bulundukları yeri, bulunuş şekillerini biliyoruz. Ama hiçbirinin yerini değiştirmiyoruz, bunların sadece mezar olmadıklarına, ilk insanların yaşamlarına ışık tutacak taş evler olduklarına inanıyoruz.”

Rusya’nın güneyindeki yıspı evlerinin çoğu talan edilip soyuldu. Adıgey’de 300’e yakın yıspı evlerden geriye kalan maalesef çok az.

(http://www.adygvoice.ru/newsview.php?uid=12985dan kısaltılarak çevrilmiştir.)

Çeviri: : Çurmıt Sebahattin

 

Yazarın Diğer Yazıları

«Къэгъэлъэгъонэу Нартхэм Ямашlо»

Сурэтышlэ цlэрыlоу Гусэрыкъо Махьмуд «Нартхэм Ямашlо» зыфиlогъэ иунэе къэгъэлъэгъон, Станбул хьаблэу Меджидиекёй Искуствэ Галерия къыщзэlуихыгъ. Къэгъэлъэгъоныр Мэкъуогъум и 1-15-нэсэ lухыгъэщт. Гусэрыкъо Махьмуд, Тыркуем Културэмкlэ...

Ягъан Дениз хадзыжьыгъ

Тыркуем, Гъэтхапэм и 31-рэ тхаумафэм, Шъолъыр пашэхэм яхэдзынхэр щыкlогъагъэх. Нэбгырэ милион 48-рэ мин 256.117-рэм ащ амакъэхэр щатыгъ ыкlи илъэситфым лэжьэщт унэшъошlыхэр хадзагъагъэх. Ау мыдэныгъэ...

Черкес лъэпкъ гъэкlодыр зэльашlэн фае, аштэн фае

КАФФЕД-р Дюзджэ Кавказ Хасэхэм я Федерация (КАФФЕД), Черкес Лъэпкъ Гъэкlодыр ыкlи Хэкур Ягъэбгынэным и я 160-рэ илъэс къалэу Дюзджэ щыхигъэунэфыкlыгъ. Жьоныгъуакlэм и 25-рэм зэхащагъэ зэlукlэм...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img