Sivas Katliamı’nın 21. yılı

0
365

21 yıl önce 2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak Oteli’nde öldürülen 35 kişi için yürüyen binlerce kişi eski otelin önünde anma gerçekleştirdi. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin (PSAKD) düzenlediği anma için sabah saatlerinde Alibaba Mahallesi’nde bulunan Cemevi önünde toplanan kitle Madımak Oteli’ne yürüdü. Şu anda Bilim ve Kültür Merkezi olan Madımak Oteli’nin etrafında yaklaşık 2 bin 500 polis görevlendirildi. Yürüyüş kortejinin başında aileler Sivas’ta öldürülen yakınlarının fotoğraflarını taşıdı. “Ateş utandı, ateşi bulanlar utandı, yakanlar ve yaktıranlar utanmadı”, “Maraş’tan Sivas’a Roboski’den Gezi’ye, Soma’dan Şırnak’a ve Lice’ye adalet istiyoruz” ve “Madımak Müze olsun” pankartı taşındı.
Yürüyenler arasında çeşitli siyasi partiler, sivil toplum örgütü temsilcileri, cumhurbaşkanı adayı HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP EŞ Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP milletvekilleri, CHP’li dokuz milletvekili, Roboskili aileler, Somalı aileler ve Gezi direnişinde hayatını kaybedenlerin aileleri de vardı. Tertip Komitesi adına basın açıklamasını okuyan Hacer Erdoğan, Madımak’ın müzeye dönüştürülmesini, cemevlerinin yasal statüye kavuşturulmasını ve Sivas katliamının sorumlularının yargılanmasını talep etti. Bununla birlikte Sivas katliamının 21. Yılı sebebiyle hem yurt dışında hem de çeşitli illerde anma etkinlikleri gerçekleştirildi.
Davada ne olmuştu?
Sivas Katliamı ile ilgili 124 kişi tutuklandı. Yedi yıl süren dava sürecinde 33 kişi idama 85 kişi 2 ila 15 yıl arasında hapis cezasına mahkum edildi. 37 sanık beraat etti. İdam cezası alan 33 kişinin cezası ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarına dönüştürüldü. 2004 Kasım’da Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Sivas Davası’nda “Anayasal düzeni zorla bozmaya kalkışmaya iştirak” suçundan 7 yıl 6’şar ay ağır hapis cezasına mahkum ettiği dokuz hükümlüyü, yeni TCK’ya göre tahliye etti. Sivas davası hükümlülerinden üç kişi de daha önce yeni TCK’daki lehte olan hükümlerden yararlanarak, tahliye olmuştu. 13 Mart 2012’de, mahkeme, sanıklar Cafer Erçakmak ve Yılmaz Bağ hakkındaki davanın ölmeleri nedeniyle ortadan kaldırılmasına; Şevket Erdoğan, Köksal Koçak, İhsan Çakmak, Hakan Karaca ve Necmi Karaömeroğlu yönünden ise zamanaşımı nedeniyle düşürülmesine karar verdi. 35 yazar ve sanatçı ile iki saldırganın öldüğü Sivas Katliamı Davası’nda mahkeme heyeti, firari sanıklar hakkında zamanaşımı hükümlerinin uygulanmasına karar vererek davayı düşürdü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz