Jıneps için çağrı

0
409

Aralık 2005, ilk sayımız.
Ve Aralık 2014. On yıl geride kalıyor.
Uzun süredir “Diaspora Yayınlarından Seçmeler” köşesinde (s.4) cumhuriyet tarihi boyunca yayınlanmış süreli yayınlardan – dergi, gazete, bülten- seçme yazılar yayınlıyoruz. Yayın konusunda epeyce deneyimli diyebiliriz Çerkesler için. Birçok yerleşim biriminde birçok süreli yayın söz konusu olmuş. Yayınların yaşamı konusunda bir sıkıntı olsa da – büyük kısmı bir yıl ve altında sürdürebilmiş- deneyimden söz edilebilir. Bizler, yani bu deneyimlerden “ders çıkaramamışlar” olanlar, 10 yıl önce bu yola girmiş olduk. Yanlış anlaşılmasın, pişmanlık yok, sitem de yok. Belki dertleşme.
Süreli yayınların sınırlı yaşamış olmasının en temel nedeni ekonomik boyutun aşılamaması. Bu konuda, hemen tüm yayınlarda ekonomik destek çağrılarını bir şekilde görmek olası. Biz de hemen her yıl ve zaman zaman ara dönemlerde yineledik destek çağrılarını.
Yayın – gazete, dergi, radyo, tv- gerekliliğine inanan insanların kararı ile – ki gerekçeler “Başlarken” yazısı ile ilk sayıda yayınlanmıştı- Jıneps yayın yaşamına başladı. Gerekçeler geçerliliğini koruyor bize göre, hatta yeni gerekçeler eklemek olası. Bu nedenle ısrarlı ve inatçı olduk. Evet, başlarken “size” sormadık. Ama “gazeteyi alın, abone olun, abone bulun, destekleyin” dedik. Şimdi bu köşeden yineliyorum, diyorum.
Bunca yıl sonra “bu işin en zor yanı nedir?” diye düşündüğümde; bezdiren ithamlar, suçlamalar, ilgisiz yorumlar, karalamalar, itibarsızlaştırma girişimleri gibi her biri can yakıcı birçok şeyden biri öne çıkabilir belki ama başka bir şey söyleyeceğim; para istemek çok zormuş.
Gazetenin yaşaması için yakın çevrelerinde destek arayışında olan arkadaşlarımıza “yapamıyorlarsa bıraksınlar” mesajı yollayanlara da çağrımdır. Evet, zorlukla devam ediyoruz. Giderlerimizi karşılayamıyoruz. Maddi destek gerekli.
Ne yapabilirsiniz?
– Abone olabilir, aboneliğinizi yenileyebilir, yeni aboneler bulabilirsiniz.
– Reklam verebilir, reklam verilmesini sağlayabilirsiniz. Sonuçta pek çok firma bir reklam bütçesi ayırıyor, faturasını gidere kaydediyor. Gazetemiz de reklam faslında dikkate alınabilir.
– Sayfa maliyetlerini karşılayabilirsiniz. Maliyetini karşıladığınız sayfada/sayfalarda adınızı/adlarınızı “katkı veren” olarak yayınlayabiliriz. Bilindik ifade ile sayfa sponsoru olabilirsiniz. Sayfa- sayfa maliyeti yaymaya çalışabiliriz böylece.
***
Gazete içeriğini zenginleştirmemizde yardımcı olabilirsiniz. Derneğinizde, köyünüzde, bölgenizde haber olabilecek herşeyi bize görüntü eşliğinde iletebilirsiniz. Anılar, hikayeler, dedeleriniz ve ninelerinizin anlattıklarından belleklerinizde kalanlar, bize çala- kalem aktarabilirsiniz. Profesyonel kadrolarımız yok, topluma özel iş yapan ajanslar yok ya da sınırlı, bu koşullarda gönüllü muhabirlere ihtiyaç oluyor.
***
Medya, iletişim, kestirmeden yazayım konumuzla ilgili eğitim almakta olan gençler, yürütülen çalışmalara katkı koymak isterseniz bizle irtibat kurun, bakarsınız birbirimizi geliştirmek konusunda güzel adımlar atarız.
***
On yıldır yayındayız ve bu on yıl boyunca tek ve aynı parti iktidarda. Böyle bir durumda da, okuyucumuzun gazetenin Türkiye konusundaki yayın politikası ve bir kısım köşe yazarlarının iktidar partisi yaklaşımı test edilemedi denilebilir. Ancak ana muhalefet partisine yönelik yaklaşımımız da yeterli olabilirdi bunun için. Yani aslında iktidar partisinden bağımsız olarak kimlik sorununda, demokrasi daha fazla demokrasi konusundaki genel tutumumuz, zaten kimlik lehine bir tutum demek istiyorum kısaca. En azından buradan öyle görünüyor. Ama biz en yoğun eleştirileri iktidar partisine yönelik eleştirilerimiz nedeniyle aldık. Gazetenin bu nedenle maddi sıkıntı yaşadığı, satmadığı, bir kısım insanın bu nedenle abone olmadığı ya da aboneliğini yenilemediği söylendi. 16 sayfalık gazetenin bir sayfası Türkiye idi ve oradan çıkamadık bir türlü diyebilirim. Yani diğer 15 sayfayı konuşamadık bir noktada, hep değerlendirmede belirleyici olan iktidar partisi idi.
Temel yaklaşımımız demokrasi, eşitlik, özgürlük, adalet oldu. Kimlik derdi olan halkların sorunu buralardadır zaten. Bunlar olmadığı için temel sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu konularda net olmayan, taleplerimize suskun kalan siyasi partilerin eleştirilerimize muhatap olması da doğaldır.
Bir kısım eleştiriler sözlü idi. Bir kısmı özel adreslere gönderilen e- postalardı. Konuya dair hep çağrı yaptık. Yineliyorum çağrıyı. Tek tip, tek düşünce olsun niyetinde olmadık, halen de öyle değiliz. Düşüncelerinizi, gazetenin yayın politikasına ve köşe yazarlarına yönelik eleştirilerinizi buyurun yazın, yayınlayalım. Söylediklerinizi, özelimize yazdıklarınızı gazetede yayınlanmak üzere yazın bize. Okuyucudan köşesi açalım, her ay yayınlamaya devam edelim.

Önceki İçerikkafkasdiasporası.com ödülleri verildi
Sonraki İçerikSırada Güney Osetya var
Yaşar Güven
1958’de, Düzce Köprübaşı Ömer Efendi Köyü’nde doğdu. 1980 yılında İTÜ Gemi İnşaat ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nden mezun oldu. Üyesi olduğu Gemi Mühendisleri Odası’nın (GMO) 50. yıl ve İstanbul Kafkas Kültür Derneği’nin (İKKD) 60. yıl Andaç çalışmalarının editörlüğünü yaptı. Her iki kurumun yönetim kurullarında görev aldı. Kurucusu olduğu firmada iş yaşamı devam ediyor. 2005 yılı aralık ayında yayın hayatına başlayan Jıneps gazetesinin kurulduğu tarihten itibaren yayın kurulu üyesi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz