Mannheim’da ‘Ermeni Devrimci Paramaz’ konuşuldu

0
448

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) tarafından Ermeni Soykırımı’nın 100. yıldönümü dolayısı ile Mannheim’da ‘Ermeni Devrimci Paramaz’ kitabının yazarı Kadir Akın’ın katıldığı bir söyleşi gerçekleştirildi.
Kadir Akın, ‘Ermeni Devrimci Paramaz’ adını verdiği ve 15 Haziran 1915’te İstanbul/Beyazıt Meydanı‘nda idam edilen Ermeni Devrimci Paramaz ve yoldaşları anısına yazdığı kitabında, dönemin siyasi koşullarını ve Ermenilere uygulanan soykırımı ayrıntılı olarak aktarıyor. Akın, Paramaz ve arkadaşlarının Osmanlı‘da sosyalizm fikrini ilk dile getirmeye çalışan ve bu fikriyatın örülmesine katkıda bulunanlar olarak tarih sahnesindeki yerine vurgu yaptığı kitabında, katliamın karanlıkta kalan yanlarını belgelere dayalı olarak sunuyor.
Mannheim-DİDF tarafından düzenlenen etkinlikle ilgili yapılan açıklamada; başta Ermeni halkı olmak üzere soykırıma, ırkçı aşağılanma ve hakaretlere maruz kalmış halkların acılarının paylaşıldığı, katliamların lanetlendiğine vurgu yapılarak toplantılar, konferanslar ve söyleşilerle gerçeklerin aydınlatılması çabalarına katkıda bulunulacağı dile getirildi.
Söyleşiye Mannheim ve çevresinden çok sayıda katılım oldu, söyleşi Kadir Akın’ın sunumuyla başladı ve soru cevap şeklinde katılımcıların yoğun ilgisiyle devam etti. Etkinlikte ayrıca Ankara Katliamı ve seçimler süreci ile ilgili de kısa bir bilgilendirme yapıldı. (Mannheim/EVRENSEL)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz