Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

MEB eliyle Alevi düşmanlığı

BirGün’den Burak Abatay’ın haberine göre; Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün tavsiyesiyle, tüm yurtta öğretmenlerin sene sonu seminer çalışmaları döneminde okutulup tartışılması için gönderilen kitap, Alevilik ve karma eğitim ile ilgili skandal ifadelere sahip.

Nurettin Topçu isimli yazara ait olan “Maarif Davası” isimli kitapta Alevilik ‘bozuk zihniyet’ olarak tanımlanırken karma eğitime karşı tavsiye cümleleri yer alıyor.

Kitabın 72. sayfasında yer alan, “Medresenin hakimi skolastik üstadlar ve tarikatların mürşidi şeyhler… Tarikatları ise asırların arasında ta kalbinden kemiren şerir kuvvet Alevilik olmuştur. Ve böyle bozuk zihniyete, kolayca ortak olan hayati hazlarla yüklü bir âdap ve erkan silsilesi, tarikatları çürütmeğe kafi geldi. İslam alemi, bugün bu iki çürütülmüş zihniyetin harabesi halindedir” ifadelerle Alevilik hakkında “bozuk zihniyet” ve “çürütülmüş” vurgusu yapıldı.

MEB’in ülke çapında tüm okullara gönderdiği kitap, seminer dönemi çalışmalarına katılan öğretmenlerin üzerinde tartışması amacıyla gönderildi.

Kitapta yer alan bir başka ifadeyse, “Kızların terbiyesine şimdikinden daha büyük önem vermek gayesiyle, liselerde kız ve erkek eğitimin ayrılması lazımdır” cümleleriyle ‘kız öğrencileri terbiye etme’ amacıyla karma eğitimin ortadan kaldırılması gerektiğine işaret ediyor.

İlk olarak Kayseri’de ortaya çıkan skandal kitapla alakalı Kayseri Eğitim-Sen Şube Başkanı Ulaş Apaydın konuya dair yaptığı açıklamada, meselenin Kayseri’ye özgü bir durum olmadığı ve tüm yurtta öğretmenlere MEB eliyle, direkt olarak gönderildiğini ifade etti.
Apaydın, “Üye arkadaşlarımızdan birisi sorumluluk gösterip bu kitabı okuyup görüş bildireceğine dair çalıştığı okulun idaresine bilgi vermişti. Kitabı okumaya başladığında ise bu skandal ifadelerle karşı karşıya kaldığını bizimle paylaştı. Bunun üzerine kitabı bizler de okuduk. Kitabın genelinde ‘kendisinden olmayanlara’ yönelik aşağılayıcı ve iğneleyici lafları görmek mümkün. Ama özellikle 72. sayfada çok net bir şekilde Aleviliği aşağılayıcı ifadeler yer alıyor. MEB’in bunu doğrudan kendi kanalıyla yapması kabullenilir bir durum değil” sözleriyle skandal kitaba dair açıklamada bulundu.

Yazarın Diğer Yazıları

“Evvelden Sonra” 18 Mayıs’ta “Bir Yazar, Bir Eser”de

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programının konuğu gazetemiz yayın kurulu üyesi Birgül Asena Güven. Güven’in Aralık 2023’te yayımlanan “Evvelden Sonra” romanının...

21 Mayıs’ta “Turnanın Dansı”

Çerkes sürgünü temalı "Turnanın Dansı Film Projesi"nin öyküsünü anlatan belgeselin gösterimi 21 Mayıs Salı akşamı 19.00-20.30 saatleri arasında olacak. Projenin ilk toplantısı 26 Ekim’de Ankara’da...

“Derneklerimiz kültürel temelde örgütlenmeler olmakla birlikte sürgün ve soykırım, anadili, dönüş hakkı gibi taleplerimizin aslında siyasetin konusu olduğu açık”

-Nasıl bir KAFFED/Federasyon/Birlik hayaliniz var? Üye derneklerle ilişkiler, uluslararası kurumlarla ilişkiler, sürgün, soykırım, başta anadili olmak üzere kimliğe ve kültüre dair her konuda nasıl...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img