Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Roma’da Abhaz Kültür Enstitüsü açıldı

Yabancı bir ülkedeki ilk Abhaz Kültür Enstitüsü, İtalya’da açıldı. Dirmit Gulya’nın adı verilen enstitünün Roma’daki açılışını Abhazya Dışişleri Bakanı Vyaçeslav Çirikba gerçekleştirdi. Açılış törenine Abhazya’dan katılan heyette Dışişleri Bakan Yardımcısı Kan Tania, Dışişleri Bakanlığı Fransa Resmi Temsilcisi Cemile Dündar ve Dışişleri Enformasyon Bölümü Başkanı Tengiz Tarba da yer aldılar.

Törende konuşan Viyaçeslav Çirikba, Dirmit Gulya Abhaz Kültür Enstitüsü’nün temel amacının Abhaz halkının kültür, sanat, tarih ve geleneklerini yurtdışında tanıtmak olduğunu söyledi. Törende ayrıca “Avrupa-Abhazya Derneği”nin göreve başlaması da kutlandı. 2015 yılında kurulan dernek, Avrupa’da Abhaz pasaportu ile tescil edilen ilk resmi kuruluş olması açısından da önem taşıyor.

Törende günün bir diğer etkinliği de, üç ayda bir basılacak ve Abhazca, Rusça, İtalyanca ve İngilizce olmak üzere dört dilde yayınlanacak olan “Bugünkü Abhazya” gazetesinin ilk sayısının tanıtımıydı.

Açılış törenine ayrıca İtalya Cumhuriyeti ve Vatikan’ın halk temsilcileri, Rusya Federasyonu’nun İtalya’daki akredite bilimsel topluluğu ve Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti diplomatik temsilcileri katıldı. (altinpost.org)

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Yazarın Diğer Yazıları

“Evvelden Sonra” 18 Mayıs’ta “Bir Yazar, Bir Eser”de

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programının konuğu gazetemiz yayın kurulu üyesi Birgül Asena Güven. Güven’in Aralık 2023’te yayımlanan “Evvelden Sonra” romanının...

21 Mayıs’ta “Turnanın Dansı”

Çerkes sürgünü temalı "Turnanın Dansı Film Projesi"nin öyküsünü anlatan belgeselin gösterimi 21 Mayıs Salı akşamı 19.00-20.30 saatleri arasında olacak. Projenin ilk toplantısı 26 Ekim’de Ankara’da...

“Derneklerimiz kültürel temelde örgütlenmeler olmakla birlikte sürgün ve soykırım, anadili, dönüş hakkı gibi taleplerimizin aslında siyasetin konusu olduğu açık”

-Nasıl bir KAFFED/Federasyon/Birlik hayaliniz var? Üye derneklerle ilişkiler, uluslararası kurumlarla ilişkiler, sürgün, soykırım, başta anadili olmak üzere kimliğe ve kültüre dair her konuda nasıl...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img