Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Adigece Kompozisyon Yarışması

Nalçik Adige Dil Derneği’nin (Bze Xase) her yıl yapmakta olduğu etkinliklerden birisi olan Adigece Kompozisyon Yarışmasına bu yıl 173 gencimiz katılmış ve yarışma Nalçik şehir kütüphanesinde yapılmıştı.
9, 10 ve 11. sınıfları kapsayan yarışma, bu yıl Çerkesk’ten katılacak çocuklarımız için de bulundukları yerde eş zamanlı olarak yapıldı ve yazılar Nalçik’e gönderildi. Kabardey’den katılan gençlerimizin yazılarıyla birlikte değerlendirildi.
Hem çocuklarımız hem de onları hazırlayan Adigece öğretmenleri iddialı ve heyecanlıydılar yine. Onların bu telaşına çok sevinen biz Xase çalışanları ise yarışma sonunda ganimet bekleyen haramiler kadar sevinçliydik.
Yarışma şartnamesinde belirtilen kurallara uymaya çalışırken, aklındakini, yüreğindekini, birikimini, umudunu ve endişesini ve daha pek çok şeyi anlatmaya çalışan hepsi birbirinden farklı ve tertemiz çocukların kaleminden dökülen satırlar kimi kısa kimi uzun, kimi yarışma kaygısıyla endişeli, kimi kompozisyonla başlayıp hikayeye dönüşmüş.
Kompozisyonları değerlendiren arkadaşlarımızın elemeye kıyamadığı bazı yazılar nedeniyle derecelerin bir kısmını ikişerli olarak dağıtmak zorunda kaldık. İyi de oldu.
24 Aralık Cumartesi günü, Nalçik Lenin Caddesindeki Resim Müzesi salonunda ödül töreni yapıldı. Bze Xase tarafından, dereceye giren çocuklarımıza takdirname ve para ödülleri ile öğretmenlerine takdirnameleri dağıtıldı.

Ödüller

9. SINIF:
Birinci: Hane Darina, Kouluguey Köyü. Öğrt. Merzey Zoya.
İkinci: Kodzokho Farida, Duğulubguey Köyü. Öğrt. Çerti Suzanna.
Tut Aslan, Hajret-Kueşhable Köyü. Öğrt. Li Maya.
Üçüncü: Kumış Rina,Karmahable Köyü. Öğrt. Bey Marina.
Kabard Julyana, K.İnerıguey Köyü. Öğrt. Şomahue Duse.

10. SINIF:
Birinci: Kueşiy İnna, Hajret-Kueşhable Köyü. Öğrt. Tambiy Anjela.
Varokho Alina, Karmahable Köyü. Öğrt. Bey Marina.
İkinci: Ğuke Amina, Şegem-Kundetey Köyü. Öğrt. Hakon Zera.
Thağapseu Lana, Toktamışey Köyü. Öğrt. Kanıkoey Raya.
Üçüncü: Hrome Lana, Kouluguey Köyü. Öğrt. Afavune Taya.
Cemurzey Cambulet, K. İnerıguey Köyü. Öğrt. Şomahue Duse.

11. SINIF:
Birinci: Cedu Bella, Abeykuaje Köyü. Öğrt. Hağur Sveta.
İkinci: Beletokho Zalina, Abeykuaje Köyü. Öğrt. Hağur Sveta.
Üçüncü: Kajer Diyane, Nalçik 13. Okul. Öğrt. Apaje Marina.

Kıp Gupse Altınışık

Yazarın Diğer Yazıları

Аҧсшәа ацлит

Google аиҭагара программа Translate, 110 бызшәа ааигәа иацлит. Убри ала Google Translate, аиҭагараҿы иқәнарҿиаз бызшәа, хыҧхьаӡарала 243 рҿынӡа инаӡит. Иацлаз бызшәақәа ирылахәуп; Аҧсшәа, Чечен,...

Уҭқу Қаҧ ихьтәы медал

Рашәарамза 13-16 амшқәа рааны, Тиран ақалақь еиҿкааз, Европа Акомандақәа Теквандо Шьампионат аҿы, Дузџье’тәи аспортмен Уҭқу Қаҧ ахьтәы медал ианашьахит. Ҳақан Шьенгьонул азыҟаҵаҩыс идгылаз Уҭқу...

Абазашҭа, нас Черқес Хекә раҭаара

Жьинеҧс Аредколлегиа алахәлацәа, Лиҧҳа Гьул Иылмаз, Хежбевыҟәе Ердоҕан Иылмаз, Карачаи Черқес Ҳәынҭқарра аҳҭнықалақь Черқес иҟо газетқәа Абазашҭа’и, Черқес Хекә’и иаҭааит. Абазашҭа Аредақтор Хада Ҟәыл Фардауыс...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img