“Basını susturamazsınız”

0
336

DİSK Basın İş ve Türkiye Gazeteciler Sendikası basına yönelik gözaltılara, sansüre ve baskılara karşı açıklama yaptı ve “Gerçekleri gizleyemez, özgür basını susturamazsınız” dedi.

DİSK Basın İş’in açıklaması

Gazeteciler bu sabaha yine meslektaşlarından kötü haberler alarak başladı. Kısa bir süre öncesine kadar Diken haber sitesinde editörlük yapan Tunca Öğreten Diyarbakır’da DİHA Haber Müdürü Ömer Çelik, İstanbul’da DİHA muhabiri Metin Yoksu ve BirGün gazetesi muhasebe sorumlusu Mahir Kanaat sabah saatlerinde evlerine düzenlenen polis baskınlarıyla gözaltına alındılar. DİHA’nın haberine göre Ömer Çelik ve ailesi polis baskını sırasında darba ve hakarete maruz kaldı.

Türkiye hem ülke sınırları içinde hem de sınır ötesinde bir ateş çemberi içinden geçiyor. Her gün ülkenin farklı kentlerinde savaşta, saldırılarda can veren gencecik insanların cenazelerinin kalktığı bir dönemde iktidarın gerçeklerin üstünü örtmek yaşanılan acıyı ve bu acıya sebep olan sorumluları görünmez kılmak için sansür ve baskının her türlüsünü denediği görülüyor. Gazetecilerin tutuklanması gözaltına alınması neredeyse rutin bir duruma dönüştü. Bu ağır baskıya birkaç gündür süren yavaşlatılmış internet sansürü de eklendi Bu koşullar altında kendi suçunu örtbas etmek için gazetecileri ve gazetecilik mesleğini suçmuş gibi gösterenlere sesleniyoruz: Ne yaparsanız yapın gerçekleri örtbas edemeyeceksiniz ne yaparsanız yapın özgür basını susturamayacaksınız.

Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın açıklaması
Bir sabaha daha operasyon haberi ile uyandık. Hedef yine gazetecilerdi. Serbest gazeteci Tunca Öğreten, BirGün Muhasebe Müdürü Mahir Kanaat, DİHABER Diyarbakır Haber Şefi Ömer Çelik ve DİHABER Muhabiri Metin Yoksu gözaltına alındı. Gazetecilerin neden gözaltına alındığına dair bir açıklama yapılmadı.

Türkiye’nin dört bir yanında bombalar patlarken, IŞİD Suriye’de Türk askerini öldürürken, gerçekleri gizlemek için gazetecileri hedef alan bir anlayışı kabul etmiyoruz.
Gazetecilerin yaptığı şey gerçekleri halka ulaştırmaktır. Bu yüzden bir kez daha ‘gazetecilik suç değildir’ diyoruz.

Gazeteciler Sendikası olarak gözaltında ve tutuklu olan tüm gazetecilerin bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz