Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

‘’Yaşayan Diller Eğitimi’’ Toplantısı

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) okullarda seçmeli anadil eğitiminin önündeki engelleri aşmak üzere yaptığı çalışmalar sonuç verdi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin ile yapılan görüşmelerin ardından Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu ve Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza Altunel’in başkanlığını yaptığı “Yaşayan Diller Eğitimi” toplantısı yapıldı.

Adigece, Abazaca, Gürcüce, Lazca, Boşnakça ve Arnavutça ile Kürtçe konusunda ilgili STK’lar ve öğretim görevlilerinin katıldığı toplantıda, KAFFED’i Genel Başkan Yaşar Aslankaya ve Yönetim Kurulu Üyesi Serpil Dizdarlar temsil etti.

Genel Başkan Yaşar Aslankaya, Kiril bazlı Adigece ve Abazaca öğrenimi alanında yaşanan son gelişmeleri ve karşılaşılan sorunları aktardı. KAFFED’in çözüm önerilerini sundu.
Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu, okullarda seçmeli anadil dersinin teşvik edilmesi konusunda üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getireceklerini, materyal temini ve öğretici eğitimi konusunda da destek olacaklarını bildirdi.

Cem Gençoğlu, seçmeli dersler içerisinde “Yaşayan Diller”in tercih edilmesini teşvik amacıyla yakında bir kamu spotu hazırlanacağını bildirdi.

Yazarın Diğer Yazıları

“Evvelden Sonra” 18 Mayıs’ta “Bir Yazar, Bir Eser”de

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programının konuğu gazetemiz yayın kurulu üyesi Birgül Asena Güven. Güven’in Aralık 2023’te yayımlanan “Evvelden Sonra” romanının...

21 Mayıs’ta “Turnanın Dansı”

Çerkes sürgünü temalı "Turnanın Dansı Film Projesi"nin öyküsünü anlatan belgeselin gösterimi 21 Mayıs Salı akşamı 19.00-20.30 saatleri arasında olacak. Projenin ilk toplantısı 26 Ekim’de Ankara’da...

“Derneklerimiz kültürel temelde örgütlenmeler olmakla birlikte sürgün ve soykırım, anadili, dönüş hakkı gibi taleplerimizin aslında siyasetin konusu olduğu açık”

-Nasıl bir KAFFED/Federasyon/Birlik hayaliniz var? Üye derneklerle ilişkiler, uluslararası kurumlarla ilişkiler, sürgün, soykırım, başta anadili olmak üzere kimliğe ve kültüre dair her konuda nasıl...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img