Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

“Bizler bu suça ortak olmayacağız”

Sivil toplum örgütü temsilcileri, Hakkâri’de SİHA’larla sivil yurttaşların vurulmasını ve Hatun Tuğluk’un cenazesine yapılan saldırıyı kınadı.

Barış Bloku, Demokrasi İçin Birlik, Diyalog Grubu, Hak ve Adalet Platformu ile Yurttaş Girişimi üyeleri 31 Ağustos’ta Hakkâri’de Silahlı İnsansız Hava Araçları’nın (SİHA) dört sivil yurttaşı katletmesini ve HDP Milletvekili Aysel Tuğluk’un annesi Hatun Tuğluk’un cenazesine yönelik gerçekleştirilen saldırıyı kınadı. Ortak basın metnini okuyan barış aktivisti Prof. Dr. Ayşe Erzan, “Bizler her kesimden, her siyasetten, farklı inanç ve görüşlerden yurttaşlar olarak ‘Bu suça ortak olmayacağız’ diyoruz” dedi.

Point Otel’de, “Endişeliyiz, öfkeliyiz, utanıyoruz” başlığıyla düzenlenen basın açıklamasına HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Genel Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, eski HDP milletvekili Levent Tüzel, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan ve eski Anavatan Genel Başkanı Nesrin Nas katıldı. Toplantıda konuşan İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kendi isteğiyle ya da demokratik seçimlerle gitmeyeceğini ileri sürerek, “Telle boğulmayı göze almamız gerek. Eğer almazsak böyle açıklamalarla bu diktatör gitmez. Ölümü göze almalıyız. Cesur olmalıyız” dedi. Eliaçık, Hatun Tuğluk’un cenazesine yönelik saldırıya da değinerek, “Müslümanım, Türk-Sünni kültürle yetiştim. Ama bu kültürü taşımak hiç bu kadar ağır gelmemişti. Hayatımın en büyük utançlarından birini yaşadım” dedi.

“Hepimiz sorumluyuz”
Fincancı da “Bu suça ortak olmayı istemesek de bir şekilde oluyoruz. Suçun bir daha işlenmemesi için nasıl bir süreçten geçmemiz gerektiğini araştırmamız gerekiyor. Hepimiz sorumluyuz” dedi.

“Sessiz kalamayız”
Kerestecioğlu düşmanca ve ırkçı eylemleri görmezden gelmenin, yok saymanın ve sessiz kalmanın yapılabilecek en büyük hata olduğunu dile getirdi. Kerestecioğlu, “Düşmanlık ne kadar cesaretlendirilirse, bizler de o kadar itiraz edeceğiz” diye konuştu. Kerestecioğlu, Hatun Tuğluk’un cenazesine yönelik saldırıyla ilgili olarak ise “OHAL süresince her eylemi copla, gazla, silahla dağıtan polis, orada bulanan yüz kişiyi engelleyemedi. Saldırganlar iktidarın yarattığı düşmanlıktan güç aldı” diye konuştu. (cumhuriyet.com.tr)

Yazarın Diğer Yazıları

“Evvelden Sonra” 18 Mayıs’ta “Bir Yazar, Bir Eser”de

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programının konuğu gazetemiz yayın kurulu üyesi Birgül Asena Güven. Güven’in Aralık 2023’te yayımlanan “Evvelden Sonra” romanının...

21 Mayıs’ta “Turnanın Dansı”

Çerkes sürgünü temalı "Turnanın Dansı Film Projesi"nin öyküsünü anlatan belgeselin gösterimi 21 Mayıs Salı akşamı 19.00-20.30 saatleri arasında olacak. Projenin ilk toplantısı 26 Ekim’de Ankara’da...

“Derneklerimiz kültürel temelde örgütlenmeler olmakla birlikte sürgün ve soykırım, anadili, dönüş hakkı gibi taleplerimizin aslında siyasetin konusu olduğu açık”

-Nasıl bir KAFFED/Federasyon/Birlik hayaliniz var? Üye derneklerle ilişkiler, uluslararası kurumlarla ilişkiler, sürgün, soykırım, başta anadili olmak üzere kimliğe ve kültüre dair her konuda nasıl...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img