Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Su Çatlağını Bulur, Hrant’sız 11 yıl

Agos gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, öldürülüşünün 11. yıldönümünde anıldı.

Anma törenini düzenleyen Hrant’ın Arkadaşları grubunun çağrısıyla Agos gazetesinin eski bürosunun önünde buluşan katılımcılar, “Su çatlağını bulur, Hrant 11. yıl” yazan pankartın asıldığı gazete binasının girişinde insan zinciri oluşturdu.

Anmaya katılanlar arasında Halkların Demokratik Partisi Milletvekili Garo Paylan, Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekilleri Selina Doğan, Barış Yarkadaş, Sezgin Tanrıkulu ile Ali Şeker, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan, Türk Tabipleri Birliği Başkanı Raşit Tükel, Özgürlük ve Dayanışma Partisi Başkanlar Kurulu’ndan Alper Taş, sanatçılar Ferhat Tunç ve Nur Sürer de yer aldı.

Anma töreninde, “Buradayız Ahparig”, “Hrant için adalet için”, “Öldür diyenler yargılansın”, “Faşizme inat kardeşimsin Hrant”, “Biz bitti demeden bu dava bitmez”, “Hepimiz Hrant’ın hepimiz Ermeni’yiz” sloganları atıldı.

Katılımcılar Dink’in öldürüldüğü noktaya kırmızı karanfil bıraktı. Törende “Sarı Gelin” türküsü, Türkçe ve Ermenice olarak çalındı.

“Savaşa hayır barış hemen şimdi”

Hrant’ın Arkadaşları’ndan Bülent Aydın saat 14.30’da gazete penceresinden konuşmaya başladı. Aydın’ın konuşmasında şu ifadeler öne çıktı:

“Arkadaşımızın davası devam ediyor. O davayı takip edenler Hrant Dink’in temsil ettiği iyiliği paylaşmak isteyenler bugün burada. Yine arkadaşımızın gözlerine bakıyoruz. O iyiliği paylaşmaya geldik.”

“Güneşli ama soğuk bir kış günündeyiz. İçimizde o ilk günün kahredici soğukluğu ama yan yana olmanın sıcaklığıyla buradayız. Unutmadık. Hrant Dink aramızda.”

“Bugün burada bizimle olması gereken ama cezaevine konmuş arkadaşlarımız var. Adalet mücadelesi veren aydınları, hak savunucularını, gazeteci arkadaşlarımızı, milletvekillerini ve seçilmiş siyasetçilerimizi aramızda sayıyoruz. Ahmet Şık da burada. Selahattin Demirtaş da burada.”

“Biz burada Hrant Dink’in dediği gibi barış için çözüm için mücadele eden insanlar olarak da yan yanayız. Bir kez daha sesleniyoruz; Savaşa hayır barış hemen şimdi.”

Tören kapsamında ayrıca, Hrant Dink’in öldürüldüğü saat 15.05’te saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşu sırasında her yıl olduğu gibi Hrant Dink’in kendi sesinden “Su çatlağını buldu” hikayesi dinletildi.

“Artık yeter dedirtti”

Hrant Dink’in avukatı Fethiye Çetin de bir konuşma yaptı. Fethiye Çetin bundan 11 yıl önce, Hrant Dink’in, bu kaldırımda, ensesinden vurularak katledildiğini belirterek, “Aylar öncesinden Hrant’ın evi ve Agos çevresinde keşif yapıp kroki çizen, tetikçi timi koordine eden jandarma, polis ve istihbarat görevlileri o gün burada, bu kaldırımlarda, kafelerde, simitçi dükkanlarında uzun süreden beri planladıkları cinayetin işlenmesini bekliyorlardı” dedi.

Hrant Dink cinayetinin, siyasi cinayetler ve suikastlar geleneğinin ilki olmadığını ve maalesef sonuncusu da olmadığını belirten Çetin, “Ama Hrant Dink cinayeti, toplumda hesap edemedikleri bir tepkiye yol açtı. ‘Artık yeter’ dedirtti. Cenaze töreninde yüz binleri buluşturdu ve birkaç tetikçiyle kapatmak istedikleri dosyayı bir türlü kapatamıyorlar. Çünkü sizler ve bugün burada bulunamayan ama yürekleri burada olanlar, bu ülkenin yiğit ve iyi insanları, 11 yıldır soğuğa, kara, kışa, yağmura, baskıya rağmen hakikati ve adaleti talep etmekten vazgeçmediniz” ifadelerini kullandı.


Etkinlikler

Dink Konferansı’nın konuğu Balibar idi

Boğaziçi Üniversitesi’nin Hrant Dink anısına düzenlediği ‘2018 Hrant Dink İnsan Hakları ve İfade Özgürlüğü Konferansı’nın bu seneki konuğu Etienne Balibar, 17 Ocak’ta Albert Long Hall’de ‘Şiddet Zamanlarında Demokrasi ve Özgürlük’ başlıklı bir ders verdi.

Hrant Dink’siz 11 yıl paneli

DurDe Platformu, 17 Ocak’ta Cezayir toplantı salonunda Dink cinayeti ardından 11. yılında adalet mücadelesini konuştu.

Panelde Hrant Dink davası avukatı Hakan Bakırcıoğlu, 23. dönem İstanbul milletvekili, yazar Ufuk Uras, yazar ve gazeteci Ümit Kıvanç ile Antikapitalistler platformu aktivisti Yıldız Önen konuştu.

Dink anısına turnuva

Karşı Lig, 21 Ocak Pazar günkü maçını Hrant Dink anısına oynadı. #BuradayızAhparig etiketiyle sosyal medyada paylaşılan turnuva, Kalamış’ta gerçekleştirildi.

Ankara

‘Hrant Dink Anma İnisiyatifi’nin Ankara’da düzenlediği etkinlik, İnsan Hakları Derneği Genel Merkezi önünde gerçekleştirildi. 20 Ocak’ta da Dink’i anma paneli düzenlendi.
AKA-DER Ankara, 19 Ocak Cuma günü “Hrant Halkların Ortak Mücadelesinde Yaşıyor” başlıklı bir panel düzenledi. Düşkapanı Sanat Merkezi’nde yapılan etkinlikte Mıgırdiç Margosyan, Mithat Sancar, Mehmet Özer ve Hülya Deveci konuşmacı oldu.


Hrant’ın ardından yazılmış kitaplar

 

KIRMIZI CUMA

Nedim Şener / Doğan Kitap

“Dink’in öldürüleceğini Trabzon polisi biliyordu, İstanbul polisi biliyordu, Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanlığı, Milli İstihbarat Teşkilatı ve Jandarma da biliyordu. Aslında Hrant Dink de yaklaşan tehlikenin farkındaydı. Ve 19 Ocak 2007 Cuma günü saat 14.57’de katil onu ensesinden vurdu. Şişli kaldırımını kırmızıya boyayan kan bizim ‘kırmızı cumamız’ı yarattı.”

 

 

 

HRANT DİNK CİNAYETİ

Kemal Göktaş / Güncel Yayıncılık

“Bu kitapta; kurtlar sofrasını, bir insanın nasıl adım adım linç edilmeye çalışıldığını, gerçeklerin ters yüz edilerek kamuoyunun nasıl yalan bilgilerle etkilenmeye çalışıldığını, kalemleriyle ırkçılık yapanları, ayrımcılık dolu yazıları, sokakların nasıl hareketlendirildiğini, ‘yukarıdan’ gelen emrin aşağılarda nasıl uygulandığını göreceksiniz”

 

 

SAPAN

Demet Bilge Ergün, Timur Soykan / Güncel Kitap

“Cinayette devletin rolü var mı?
Hrant Dink’in öldürülmesi kimlere hizmet ediyor?
Dink cinayetinin arkasında hangi parti var?
Dink’in katillerine, ‘kahraman’ olacaklarını düşündüren dünyaları nasıldı? O dünyanın insanları kimlerdi?
Hrant Dink, Türkiye’de öldürülen 62. gazeteciydi. Öldürülüp hayattan koparılanlar sadece bedenler değil, fikir üreten zihinlerdi. Aslında hepsinin failleri belliydi. Tetiği çekenler de emri verenler de düşüncenin de düşünenin de toprağın altına gömülmesini istiyordu.”

 

 

HRANT

Tuba Çandar / Everest Yayınları

“Hrant Dink Malatya’da 15 Eylül 1954’te doğdu. Türkiyeli bir Ermeni aydını olarak toplumuna baktı, ona dokundu, gördü ve bildi. Mücadelesini sürdürdüğü gazetesi Agos’un önündeki kaldırımda 19 Ocak 2007’de vuruldu. Bu kitap onun benzersiz hayatının hikâyesidir.”

 

 

 

HRANT DİNK CİNAYETİ

Kolektif / Profil Yayınları

“Bu çalışma bu vahim cinayetle kimlerin ne amaçladığını, en azından fikir bazında da olsa bir nevi beyin jimnastiği yapmak için çok önemli bir yere sahip. Yasemin Çongar, Mehmet Altan, Avni Özgürel ve Etyen Mahcupyan’la yapılmış röportajlardan oluşan Hrant Dink Cinayeti herkesin aklından geçip dillendiremediği bazı gerçekleri gün yüzüne çıkarıyor.”

 

 

HRANT DİNK’İN KATLİNE 2015 PERSPEKTİFİNDEN BAKMAK

Kolektif / Ütopya Yayınları

“Dink cinayetine başka pencerelerden bakmak… Ahmet Abakay, George Aghjayan, Arakats Akhoyan, Cengiz Aktar, Kenan Araz, Fikret Başkaya, İsmail Beşikçi, Kadir Cangızbay, İmam Canpolat, Sait Çetinoğlu, Temel Demirer, Yücel Demirer, Atilla Dirim, Oktay Etiman, Kazım Genç, Ramazan Gezgin, Nazmi Gür, Sarkis Hatspanian, Fatin Kanat, Mahmut Konuk, Ümit Kurt, Khatchig Mouradian, Baskın Oran, Hüsnü Öndül, Sibel Özbudun, Şiar Rişvanoğlu ve Huriye Şahin kalemiyle…”

Yazarın Diğer Yazıları

Etno Park’tan (Apsnı Park-Abhazya) kareler…

Geleneksel bir evden detaylar      

Иаҕан Дениз далырхит

Ҭырқәтәыла, Хәажәкырамза 31 Амҽыша аҽны алхрақәа рзы, збжьызҭиыз 48.256.117 алхҩы, хәы шқәса рзы аҭыҧынтәи наҧхгаҩцәа алырххьан. Алыхрақәа раамышьҭазь, аҿагылара ҟазҵаз рдҵаалара иахәаҧшыз Алхра Ҳаракы...

Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл

Исҭанбул Аҧсуа Культура Хеидкылаҿы зҽазыҟаҵара иаҿу Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл, 7 нтә 77 ахь ахҳәоны, Рашәарамза 8 амш, Қозиаҭаҕы Культура Сентр аҿы асцена иқәгылт.

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img