Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Üç yılda 332 “sokağa çıkma yasağı”

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Dokümantasyon Merkezi, sokağa çıkma yasaklarının süresiz uygulanmaya başlandığı ilk tarih olan 16 Ağustos 2015’ten 1 Ekim 2018 tarihine kadar geçen sürede, toplam 11 il ve en az 50 ilçede en az 332 kez sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini tespit etti.
TİHV’in açıklamasında, yasaklar başlamadan önce gerçekleşen 2014 nüfus sayımına göre, yasağın ilan edildiği ilçelerde en az 1 milyon 809 bin kişi yaşıyordu.
Açıklamada, bu kişilerin şu haklarının da ihlal edildiği ifade edildi:
* Özgürlük ve güvenlik hakkı,
* Özel ve aile hayatına saygı hakkı,
* Toplanma ve örgütlenme özgürlüğü,
* İnanç özgürlüğü,
* Bilgi alma ve verme özgürlüğü,
* Mülkiyetin korunması hakkı,
* Eğitim hakkı,
* İşkence ve insanlık dışı ya da aşağılayıcı muamele yasağı,
* Yaşam hakkı ve vücut bütünlüğü hakkı.
TİHV, yasakların 2016 yılı içerisinde köy ve mezra gibi, nüfus verilerinin takibi düzenli şekilde gerçekleşmeyen ve/veya kamuoyuna uygun biçimde duyurulmayan bölgelere kayması ile bu verinin güncellenmediğini de ekledi.

Yazarın Diğer Yazıları

“Evvelden Sonra” 18 Mayıs’ta “Bir Yazar, Bir Eser”de

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programının konuğu gazetemiz yayın kurulu üyesi Birgül Asena Güven. Güven’in Aralık 2023’te yayımlanan “Evvelden Sonra” romanının...

21 Mayıs’ta “Turnanın Dansı”

Çerkes sürgünü temalı "Turnanın Dansı Film Projesi"nin öyküsünü anlatan belgeselin gösterimi 21 Mayıs Salı akşamı 19.00-20.30 saatleri arasında olacak. Projenin ilk toplantısı 26 Ekim’de Ankara’da...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img