Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Neler oluyor?

Barolar, TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’na karşı eyleme geçiyor

Barolar, Türkiye Barolar Birliği’ne (TTB) karşı idari dava açılmasından suç duyurusunda bulunulmasına kadar çeşitli eylemler için hazırlık yapıyor.
TBB’nin temsil gücü kalmadığını, hukuktan yana olmadığını savunan ve Başkan Metin Feyzioğlu dahil baro yönetiminde değişim isteyen baroların genel kurul çağrısı iki kez üst üste Feyzioğlu duvarına çarptı. Genel kurula gidilmesi için Avukatlık Yasası’nın gerektirdiği 10 baro sayısına ulaşan, sonrasında iki baronun daha katılımıyla TBB’ye genel kurul çağrısı yapan baro yönetimleri, Türkiye Barolar Birliği yönetiminden çıkan “genel kurul istekleri hukuksuz” kararını tanımadıklarını açıkladı.
Metin Feyzioğlu’nun Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlenen Adli Yıl Töreni’ne katılması tartışmalar neden olmuş ve 12 baro, TTB’ye olağanüstü kurultayın toplanması için başvuru yapmıştı. Feyzioğlu ve TBB Yönetim Kurulu ise bu talebi reddetmişti. Konuya ilişkin 17 ayrı barodan onlarca avukat ortak bildiri yayınladı.
“Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulunun hukuku çiğnemesine izin vermeyeceğiz!” başlığıyla yapılan bildiride “Avukatlık Yasasının öngördüğü, en az 10 Baro yönetim kurulunun olağanüstü genel kurul çağrısı yapabilme kuralını, 12 baro, yönetim kurullarında karar alarak yerine getirmiştir” ifadesine yer verildi… (11.11.2019, evrensel.net)

***

10 günde üç siyanür vakası

İstanbul Fatih’te bir evde yaşayanlara 6 Kasım’da ulaşılamadığı ihbarı üzerine adrese giden polis ekipleri, Cumhuriyet savcısının talimatıyla girdikleri dairenin kapısında “Dikkat siyanür var, polisi arayın, içeri girmeyin.” notuyla karşılaştı. Yapılan incelemede Cüneyt (48), Oya (54), Kamuran (60) ve Yaşar Yetişkin (56) kardeşlerin hayatını kaybettiği belirlendi. İncelemeler sonrası Oya Yetişkin’in ekonomik sıkıntı yaşadığı ve hakkında 21 icra takibi yapıldığı öğrenildi.
Türkiye, Fatih’teki vakanın şokunu yaşarken, kan donduran bir haber bu kez 8 Kasım’da Antalya’dan geldi. Sekiz katlı bir apartmanın en üst katında oturan Selim Şimşek (36), eşi Sultan Şimşek (38) ile çocukları Ceren (9) ve Ali Çınar Şimşek’in (5) cesetleri bulundu.
Yapılan araştırmalarda maddi kriz içerisinde bulunan Selim Şimşek’in, eşi ve iki çocuğunu siyanürle zehirledikten sonra intihar ettiği belirlendi.
İstanbul Bakırköy’de bulunan bir dairede ise anne-baba ve çocuklarının cansız bedeni bulundu. AFAD ekiplerinin dairede yaptığı ölçümlerde olay yerindeki kokunun siyanür olduğu tespit edildi. (15.11.2019, haberler.com)

***

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü’nden siyanür intiharları açıklaması

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, çok sayıda kişinin ölümüne neden olan siyanürle ilgili alınan kararları duyurdu.
Siyanür intiharlarıyla ilgili takip sistemi kurulacağını duyuran Kalın, “Bu bir toplu intihar değil cinayettir. Öldürülme ve öldürme şekli ne olursa olsun. Tabiİ bu hadiselerin yaşanmaması için bakanlıklarımızı harekete geçirmiş durumdayız. Erişimi kolay bir kimyasal. İyi ve kötü amaçlarla kullanabilen bir kimyasal. Siyanür satışı sonrası takip sistemi kurulacak” ifadelerini kullandı. (19.11.2019, internethaber.com)

***

Soylu, ‘Cumhuriyet tarihinin en büyük fişlemesi’ni savundu

Torba Kanun Teklifi’ne eklenen hükümle ‘dernek üyelerinin bilgilerinin İçişleri Bakanlığı’nda toplanması’na olanak sağlayan maddeye yönelik tartışmalar sürerken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bu konudaki bir soru önergesine bir yılın ardından yanıt verdi. Soylu yanıtında, TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi CHP Milletvekili Ali Öztunç’un “Cumhuriyet tarihinin en büyük fişlemesi” diyerek eleştirdiği maddeyi, “kişilerin habersiz olarak derneklere üye yapılmasından kaynaklanan mağduriyetleri gidereceği” şeklinde savundu. Soylu, en az 11,7 milyon dernek üyesinin fişlenmesine gerekçe olarak ‘katılımcı demokrasi’yi gösterdi. (23.11.2019, t24.com.tr)

Yazarın Diğer Yazıları

“Evvelden Sonra” 18 Mayıs’ta “Bir Yazar, Bir Eser”de

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programının konuğu gazetemiz yayın kurulu üyesi Birgül Asena Güven. Güven’in Aralık 2023’te yayımlanan “Evvelden Sonra” romanının...

21 Mayıs’ta “Turnanın Dansı”

Çerkes sürgünü temalı "Turnanın Dansı Film Projesi"nin öyküsünü anlatan belgeselin gösterimi 21 Mayıs Salı akşamı 19.00-20.30 saatleri arasında olacak. Projenin ilk toplantısı 26 Ekim’de Ankara’da...

“Derneklerimiz kültürel temelde örgütlenmeler olmakla birlikte sürgün ve soykırım, anadili, dönüş hakkı gibi taleplerimizin aslında siyasetin konusu olduğu açık”

-Nasıl bir KAFFED/Federasyon/Birlik hayaliniz var? Üye derneklerle ilişkiler, uluslararası kurumlarla ilişkiler, sürgün, soykırım, başta anadili olmak üzere kimliğe ve kültüre dair her konuda nasıl...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img