Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

‘Eşitlikçi Feminizm’ yayın hayatına başladı

Eşitlikçi feminizmi savunan kadınların bir araya gelerek oluşturduğu ‘Eşitlikçi Feminizm’ mecrası internet üzerinden yayın hayatına başladı.

Eşitlikçi siyaset, güncel, çeviri, analiz, LGBTİ+, işçiler, üniversite, lise başlıkları etrafında yayın yapacak olan site, eşitlik mücadelesinden yola çıkarak tüm güncel gelişmeler ışığında, yükselen kadın kurtuluş mücadelesinin amaçlarını, ayrışmalarını ve yönünü belirlemek amacını taşıyor. Kadınlara yayın hayatında yeni bir soluk kazandırmayı hedefleyen site, kadın dayanışmasıyla katkıya da açık.

http://esitlikcifeminizm.org/ adresinden yayına başlayan ‘Eşitlikçi Feminizm’, yayımladıkları metinde şu ifadelere yer verdi:

“Kadın kurtuluş mücadelesinin dünya çapında yükselişe geçtiği bir dönemin içinden geçiyoruz. Toplumsal ilişkiler değişiyor. Kadınlar değişiyor, erkek egemenliği geriliyor. Ama biz sadece bu tarihsel eşitsizliği geriletmek ile yetinemeyiz. Onu kökünden söküp atmak istiyoruz. Feminizm, eşitliğin mücadelesidir. Eşitliği sağlamanın yolu tüm eşitsizliklere karşı olmaktan geçer. Bugün dünyada patriyarkal kapitalist sistem hüküm sürüyor.

Kapitalizmin devasa eşitsizlikler ve felaketler ürettiği koşullarda, bunun kenarından dolaşarak, sadece kadınların kurtuluşunu sağlamak mümkün değil.

Kadın kurtuluş mücadelesinde yorulmak bilmeden mücadele eden kadınların yönünü ve yöntemlerini tartışmaya çalışacağız. Kapsayıcı eşitlikçi feminizm bugün kadın hareketindeki fikri ve örgütsel daralmanın yolunu açmayı hedefliyor. Bu mücadeleye düşüncesi ve emeğiyle omuz veren herkesin yolu açık olsun…”

Yazarın Diğer Yazıları

RTÜK, Açık Radyo’nun lisansını iptal etti

“Kâinatın tüm seslerini, renklerini ve titreşimlerini” yasakladınız. Biliniz ki yasağınız ancak kâğıt üzerindedir. Özgürlükleri yaşamın her alanında kısıtlamaya devam ediyorsunuz, basın özgürlüğünü de. Kontrol altında...

Çeçenya ve Putin

İspanyol gazeteci ve insan hakları aktivisti Marta Ter Ferrer’in “Kadirov’un Çeçenya’sı: Kafkasya’daki Putin Rejimi” adlı kitabı yayımlandı. Ferrer’in 8 yıl boyunca Çeçenya’daki insan hakları ihlalleriyle...

3 roman tek kitapta toplandı

Kutarba Hayri Ersoy'un "Sürdüler, Sürgün Oldum", "Sürgün Sessiz Ölür" ve "Çöl Sıcağında Bile Üşürsün Sürgünsen" adlı romanları tek kitap haline getirilerek, Oktay Chkouta çevirisiyle...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img