Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Yoksulluk algısı zirveye yükseldi

İlk 17 günü sokağa çıkma kısıtlamalarıyla geçen mayıs ayında vatandaşın kendi maddi durumuna ve ekonomiye ilişkin değerlendirmeleri kötüleşti.

Tüketici güveni mayısta bir önceki aya göre yüzde 3,6 düşüşle 200 üzerinden 77,3 endeks değerini alarak son iki yılın en düşük seviyesine gerilirken, anket sonuçlarında dikkat çekici ayrıntılar yer aldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketinde ‘geçen 12 aylık döneme göre mevcut dönemde hanenin maddi durumu’ endeksi 2012 yılına kadar giden endeks tarihinin en düşüğü olan 61,5 değerini aldı.

Ankette ‘geçen 12 aylık döneme göre mevcut dönemde genel ekonomik durum beklentisi’ de 56,1 ile endeks tarihinin en düşük seviyesine geriledi.

Mutlak yoksul sayısı iki yılda 3,2 milyon kişi arttı

Dünya Bankası, Türkiye’de son iki yılda kur krizi ve pandemi nedeniyle mutlak yoksul sayısının 3,2 milyon kişi artarak 10 milyon 171 kişiye yükseldiğini açıklamıştı. (Artı Gerçek)

 

Yazarın Diğer Yazıları

RTÜK, Açık Radyo’nun lisansını iptal etti

“Kâinatın tüm seslerini, renklerini ve titreşimlerini” yasakladınız. Biliniz ki yasağınız ancak kâğıt üzerindedir. Özgürlükleri yaşamın her alanında kısıtlamaya devam ediyorsunuz, basın özgürlüğünü de. Kontrol altında...

Çeçenya ve Putin

İspanyol gazeteci ve insan hakları aktivisti Marta Ter Ferrer’in “Kadirov’un Çeçenya’sı: Kafkasya’daki Putin Rejimi” adlı kitabı yayımlandı. Ferrer’in 8 yıl boyunca Çeçenya’daki insan hakları ihlalleriyle...

3 roman tek kitapta toplandı

Kutarba Hayri Ersoy'un "Sürdüler, Sürgün Oldum", "Sürgün Sessiz Ölür" ve "Çöl Sıcağında Bile Üşürsün Sürgünsen" adlı romanları tek kitap haline getirilerek, Oktay Chkouta çevirisiyle...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img