‘Basın Özgürlüğü’ ödülleri

0
662

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin 1989 yılından bu yana verdiği Basın Özgürlüğü ödüllerinin sahipleri belirlendi.


Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) 1989 yılından bu yana verdiği Basın Özgürlüğü Ödülleri belli oldu. Basın Özgürlüğü Ödülü bu yıl kişi dalında Tolga Şardan ve Bülent Kılıç’a verildi. Kurum dalında Türk Tabipleri Birliği (TTB) ile Boğaziçi Üniversitesi Demokratik Direniş Bileşenleri ödüle değer görüldü.

2021 Basın Özgürlüğü Ödülleri Seçici Kurulu, 5 Temmuz Pazartesi günü TGC’de toplanarak ödülleri açıkladı.

 

Kişi dalında ödüller

Tolga Şardan (T24 yazarı): İktidarın karartma uygulamaya çalıştığı adliye haberciliği alanında okuru haberle buluşturma çabası nedeniyle ödüle değer görüldü.

Bülent Kılıç (Fransız Haber Ajansı-AFP): Bin bir güçlükle, can güvenliğinin ihlal edilmesi pahasına, tüm engellemelere rağmen gazetecilik görevini yapmaya devam eden muhabirler, foto muhabirleri ve kameramanlar adına ödüle değer bulundu.

 

TTB ve Boğaziçi direnişine ödül

Kurum dalında ‘halkın haber ve bilgi alma, gerçekleri öğrenme, ifade özgürlüğünü kullanma, akademik özerklik, sağlık ve eğitim hakkını savunmak konusundaki mücadeleleri dolayısıyla’ TTB ile Boğaziçi Üniversitesi Demokratik Direniş Bileşenleri’nin ödüllendirilmesine karar verildi.

Ödüller her yıl “Basın Özgürlüğü için Mücadele Günü” olan 24 Temmuz’da veriliyor. Bu yıl 24 Temmuz Kurban Bayramı tatili ile birleştiği için ödül töreninin tarihi daha sonra açıklanacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz