Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

The Guardian: ‘Ukrayna’da Çeçenlerin kayıpları Kadirov’u yıktı’

Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaşta Moskova’nın yanında saf tutan Çeçen lider Ramzan Kadirov ile ilgili İngiliz The Guardian gazetesi çarpıcı bir tahlil yayınladı. Gazete, “Ukrayna’da Çeçenlerin kayıpları Kadirov’u yıktı” başlığını kullandı. 

The Guardian gazetesi, Kadirov’un son ataklarını kıymetlendirerek dikkat cazip yorumlara yer verdi. Gazete, “Putin’in müttefiki hem yurdunda hem de yurt dışında gücünü göstermeye muhtaçlık duyuyor ancak askerlerin de tesirli olması gerekiyor. Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi birinci olarak Putin’in savaşı lakin şanı bu savaşa bağlı ikinci isim de Çeçen lider Kadirov. Savaşçıları birinci saldırı dalgasında yer aldı ve büyük kayıplar verdi, ölenler ortasında üst seviye bir kumandan da vardı” hatırlatmasını yaptı. 

“Elit Çeçen Timi”nin, Ukraynalı başkanlara suikast düzenlemek için bölgeye gittiğini ancak birinci 48 saatte muvaffakiyete ulaşamadığına dikkat çeken gazete, “Kadirov’un adamları, saldırı altındaki Mariupol’de ortaya çıktı ve Çeçen lider de sosyal medya üzerinden Ukrayna’ya gittiğini iddia etti. Ancak Ukrayna istihbaratı bu argümanın gerçek olmadığını ve paylaşılan görüntünün Çeçenya’da çekildiğini öne sürerken Putin’in sözcüsü Dimitri Peskov da bu görüntü ile ilgili, ‘Kremlin’in bu mevzuyla ilgili bir bilgisi yok’ dedi” yorumuna yer verdi. 

Gazeteye konuşan akademisyen Emil Solomon Aslan, “Ülkesinde ondan nefret eden binlerce hatta on binlerce insan var. Kadirov, hayatta kalmak istiyorsa Rusya’nın ve Putin’in takviyesine muhtaçlığı olduğunu biliyor. Bu sebeple sadakatini göstererek işe faydalı olduğunu kanıtlamak istiyor” dedi. 

The Guardian, Kadirov’un savaşacak gönüllülere para ödediğini aktarırken, “Kadirov, gönüllüleri bulmak için bastırıyor. 2300 dolar ikramiye ve aylık 1000 dolar veriyor. Bunu işe alım yapan bir kişinin genç bir asker adayına gönderdiği bildiride gördük” bilgisini veriyor. Kadirov’un genç asker bulmak için uzakdoğu sporlarında eğitim veren antrenörlere ulaşarak gençleri ikna etmesini istediği de kaydedilirken, “Gençler bu savaşın tehlikeli olduğunun farkında ve savaşa katılmak istemiyorlar” yorumunu yaptı. 

Gazeteye konuşan başka bir uzman ise, “Görüntüler ve bilgiler bize Çeçen güçlerinin cepheden 20 kilometre uzakta olduğunu gösteriyor. Onların yaptığı tek şey Çeçenya’daki insanları motive etmek ve Kadirov ile güçlerinin imajını hoş göstermek” dedi. (Sözcü) 

Yazarın Diğer Yazıları

“Evvelden Sonra” 18 Mayıs’ta “Bir Yazar, Bir Eser”de

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programının konuğu gazetemiz yayın kurulu üyesi Birgül Asena Güven. Güven’in Aralık 2023’te yayımlanan “Evvelden Sonra” romanının...

21 Mayıs’ta “Turnanın Dansı”

Çerkes sürgünü temalı "Turnanın Dansı Film Projesi"nin öyküsünü anlatan belgeselin gösterimi 21 Mayıs Salı akşamı 19.00-20.30 saatleri arasında olacak. Projenin ilk toplantısı 26 Ekim’de Ankara’da...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img